سلامتی(جسمی-روحی-روانی...)

زیر مجموعه www.shivaazimi.blogfa.com
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

وبا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: با توجه به این که کانون‌های انتقال بیماری وبا، مزارع کشاورزی هستند، استفاده از سبزیجات در رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دکتر محمدمهدی گویا در گفت و گو با وب‌دا ضمن بیان این مطلب گفت: ممنوع شدن استفاده از سبزیجات در رستوران‌ها و اغذیه‌ فروشی‌ها به صاحبان این اماکن ابلاغ شده است و هم‌وطنان در صورت مشاهده تخلف در این مراکز، مراتب را به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی و یا سامانه اطلاعات بهداشت محیطی با شماره تلفن ۰۹۶۷۸ اطلاع دهند.

وی با بیان این که شروع بیماری وبا در کشور در سال جاری به دنبال ورود اتباع کشورهای همسایه به صورت غیرقانونی و همچنین مسافرت‌های غیرقانونی ساکنین مناطق مرزی به کشورهای همسایه و ابتلا آنها به بیماری پس از بازگشت به کشور بوده است، خاطرنشان کرد: کلیه موارد این بیماری به محض ابتلای به آن و یا بروز اولین علائم، شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

وی با اشاره به ورود غیرقانونی اتباع کشورهای همسایه، گفت: یکی از اماکنی که اتباع بیگانه برای اشتغال به آن روی می‌آورند، مزارع کشاورزی و به خصوص مناطقی است که در آنها سبزی‌کاری و صیفی‌کاری وجود دارد.

دکتر گویا افزود: در این رابطه اقدامات جدی صورت گرفته است تا بتوان آنها را شناسایی و در صورت ابتلای آنها به بیماری، تحت درمان و سایر مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرند اما به دلیل پراکندگی آنها در استان‌های مختلف و گستردگی این مزارع، امکان دسترسی به همه آنها میسر نیست و به همین دلیل این مزارع به کانون‌های انتقال بیماری وبا تبدیل شده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها با بیان این که عامل ایجادکننده این بیماری از طریق مدفوع فردآلوده وارد فاضلاب‌ها می‌شود، گفت: چنانچه از این فاضلاب برای کاشت سبزیجات و صیفی‌جات استفاده شود، باعث آلودگی آنها شده و از این کانون می‌تواند بیماری را به دیگران انتقال دهد.

دکتر گویا با تاکیدبراین که  بررسی‌های ما نشان می‌دهد، مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه انتقال بیماری وبا در کشور سبزیجاتی هستند که با فاضلاب خام آبیاری می‌شوند، خاطرنشان کرد: این اقدام خلاف قانون است و کسانی که دست به چنین اقدامی می‌زنند به مراجع قضایی معرفی خواهند شد تا برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماریها از استانداران، فرمانداران و مسئولان نیروی انتظامی درخواست کرد در امر جمع‌آوری اتباع بیگانه غیرمجاز به خصوص در اماکنی مانند مزارع کشاورزی که می‌توانند باعث انتشار بیماری شوند، نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حمایت مسئولین سیاسی و انتظامی استانها و همچنین شرکت‌ آب و فاضلاب و سازمان جهاد کشاورزی تلاش خود را به کار گرفته‌ است تا بیماری به بهترین شکل ممکن و در کوتاه‌ترین زمان کنترل شود.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

نفخ

برخلاف نامي كه براي اين مشكل عنوان مي‌شود ، نفخ معده در روده كوچك اتفاق مي‌افتد. نفخ حالت تورم غيرطبيعي يا افزايش قطر ناحيه شكمي است.
نشانه شايع آن احساس پري و سفتي شكم است كه مي‌تواند منجر به درد شود.

علل ايجاد نفخ متعددند و عبارتند از :
- تجمع مايعات و گاز روده
- هضم نامنظم
- پرخوري
- حساسيت غذايي
- سندرم روده تحريك‌پذير
- عدم تحمل مواد غذايي مانند عدم تحمل لاكتوز (قند شير) و فروكتوز (قند ميوه‌ها)
- طبع هوا (آئروفاژي)
- انسداد يا عفونت دستگاه گوارش
- خالي شدن سريع معده
- هضم مواد غذايي توليد كننده گاز
- يبوست
- استرس يا اضطراب
- آلودگي به انگل‌هاي روده‌اي مانند كرم آسكاريس

درمان
اقدام اوليه اطمينان از جويدن دقيق و مناسب غذا و اجتناب از غذاهاي چرب است. غذاهاي چرب با تاخير در خالي شدن معده از مواد غذايي باعث ايجاد نفخ مي‌شوند.
همچنين حذف غذاهايي كه بدن تحمل آنها را ندارد مانند شير به بهبود نفخ كمك مي‌كند البته اين كار را تحت نظر متخصص انجام دهيد تا به خوبي مشخص شود حساسيت نسبت به چه موادي وجود دارد.

جويدن آدامس باعث بلع مقادير زياد هوا شده و بنابراين بايد از آن پرهيز كرد. نوشيدني‌هاي گازدار نيز بايد از برنامه غذايي حذف شوند.
از غذاها و نوشيدني‌هايي كه حاوي سوربيتول و فروكتوز افزودني هستند نيز بايد اجتناب نمود.
مكمل‌هاي فيبردار و غذاهاي سرشار از فيبر نشانه‌هاي نفخ را تشديد مي‌كنند.
گاهي اوقات نفخ به يبوست مربوط مي‌شود و لذا ابتدا بايد اين مشكل را برطرف كرد.
به منظور تخفيف علائم نفخ معده راهكارهايي توصيه شده است. از جمله اين كه:
- ميزان مصرف غذاهاي سرشار از فيبر مانند سبزي و ميوه تازه، غلات و نان سبوس دار، پاستاي گندم سبوس‌دار و حبوبات را به تدريج افزايش دهيد.
- روزانه آب كافي (تا هشت ليوان) بنوشيد. كمبود مايعات بدن باعث ايجاد يا تشديد يبوست شده به افزايش نفخ كمك مي‌كند به ويژه اگر غذاهاي فيبردار مصرف شود.
- از نوشيدني‌هاي گازدار بپرهيزيد و از انواع كم يا بدون كالري، كافئين و سديم مانند چاي علفي استفاده كنيد. گاز Co2 موجود در حباب‌هاي نوشابه باعث نفخ مي‌شود و گاز ، تخليه معده را كند مي‌كند.
- غذاهاي تازه و طبيعي بخوريد و از انواع غذاهاي سرد و بسته‌بندي شده اجتناب كنيد. يك علت توصيه عدم مصرف اين غذاها كاهش دريافت نمك است.
- مرتب ورزش كنيد. زيرا باعث ترشح هورمون‌هايي مي‌شود كه به فعاليت روده كمك مي‌كنند.
- اگر شير يا محصولات لبني باعث نفخ مي‌شوند ، بايد انواع بدون لاكتوز را مصرف كرد.
- زياد قهوه، چاي و شكلات مصرف نكنيد زيرا باعث تحريك هاضمه و نفخ مي‌شوند.
- هضم چربي دشوار است و ممكن است باعث اسپاسم و در نتيجه نفخ شود.
- غذاهايي را كه باعث ايجاد نفخ مي‌شود را مشخص كنيد و به تدريج مصرف آنها را كاهش دهيد. اين مواد شامل كلم، كاهو ، بروكلي، پياز و سير مي‌شود.
- نوشيدني‌هاي تهيه شده از بابونه ، نعناع و رازيانه براي دستگاه هاضمه مفيدند و به كاهش نفخ كمك مي‌كنند.
- نفخ ممكن است نشانه بيماري‌هاي گوارشي مانند سندرم روده تحريك‌پذير باشد. بنابراين عمل به توصيه‌هاي ارائه شده جهت بهبود آن و در صورت ادامه ظهور علائم، تشخيص كلنيكي و درمان مناسب ضروري است.


لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

تنفس

بینی شما قسمتهای راست و چپ دارد که هر دو قسمت برای تنفس تان بکار میروند، اما در حقیقت دو سوراخ بینی شما متفاوتند و شما میتوانید  این تفاوت را حس کنید. حفره سمت راست بینی، نشانگر خورشید و حفره سمت چپ نشانگر ماه است.

وقتی سردرد دارید، سعی کنید که حفره سمت راست بینی تان را ببنیدید و برای تنفس کردن تنها از حفره سمت چپ استفاده کنید. خواهید دید که بعد از پنج دقیقه سردرد شما خوب خواهد شد.

اگر احساس خستگی میکنید، برعکس اقدام فوق را عمل کنید. حفره سمت چپ بینی تان را ببندید و تنها از حفره سمت راست بینی تان تنفس کنید. بعد از مدتی احساس میکنید که خستگی شما برطرف شده است.

حفره سمت راست بینی شما به گرمی مربوط است و لذا براحتی گرم میشود این درحالی است که حفره سمت چپ بینی تان به سردی مربوط میباشد.

تفریباً همه خانم ها از حفره سمت چپ بینی شان تنفس میکنند، بنابراین با سرعت بیشتری خنک میشوند. اما بیشتر پسر بچه ها با بینی سمت راستشان نفس میکشند

آیا توجه کرده اید که وقتی از خواب برمیخیزید، کدام حفره بینی تان سریعتر تنفس میکند؟ اگر از حفره چپ تندتر تنفس میکنید، شما احساس خستگی دارید. بنابراین حفره سمت چپ بینی تان را ببندید و برای تنفس از حفره سمت راست خود استفاده کنید، خواهید دید که بسرعت احساس شادابی میکنید.

دوست من مستمراً سردرد بدی داشت و مکرراً به دکتر مراجعه میکرد و این سردرد باعث شده بود که حتی نتواند براحتی مطالعه کند و شبها نیز چنین سردردی را حس میکرد

او مکرراً قرص های مسکن میخورد اما موثر نبود. تا اینکه تصمیم گرفت از راه تنفس، سردرد خود را بهبود ببخشد. حفره سمت راست بینی اش را بست و سعی کرد از حفره سمت چپش تنفس کند. او مشاهده کرد که در کمتر از یک هفته سردردش بهبود یافت لذا این تمرین را برای مدت یکماه بعد هم ادامه داد. چنین تمرینی برای تنفس کردن و بدون استفاده از قرص های شیمیایی تجربه شده ومفید بوده است.

شما هم امتحان کنید. بی ضرر است

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

آب یخ نخورید!!!


امروزه کمتر خانواده ای یافت می شود که برای خنک کردن آب و نوشیدنی های خود خصوصاً در فصل گرما، از یخ استفاده نکند. در آب میوه فروشی ها و رستوران ها نیز عموماً برای خنک کردن نوشیدنی های مورد مصرف از تکه های یخ استفاده می شود و یخچال های یخ ساز نیز جای خود را در آشپزخانه ها بازکرده است.

آب یخ نخورید!!!www.shivaazimi-health.blogfa.com

ولی جالب است بدانید، تماس مستقیم یخ با آب و مایعات برای سلامتی ما بسیار مضر می باشد؛ چرا که يخ، سودازا است و آبي که يخ در آن انداخته شود، سودازا شده و خون را غليظ مي کند.حال این سوال پیش می آید که برای خنک کردن مایعات از چه چیزی استفاده کنیم که برای سلامتی مشکلی ایجاد نکند؟ در جواب باید گفت که بهترین راه برای خنک کردن نوشیدنی ها، قرار دادن آنها در ظروف در بسته و گذاشتن آنها در یخچال می باشد.بعضی افراد نیز که به یخ ارادت خاصی دارند می توانند به صورت غیر مستقیم یخ را درون نوشیدنی قرار داده تا سرمای یخ باعث خنک شدن مایعات گردد، مثلاً می توانیم تکه های یخ را در مشما یا ظرف کوچکی ریخته و آنرا درون نوشیدنی یا ظرف آب قرار دهیم یا این که از سیستم های دوجداره که یخ در یک جدار آن قرار می گیرد استفاده نماییم.
نکته مهم دیگری که در این خصوص باید رعایت شود، نخوردن چیزهای بسیار سرد یا گرم است بنابراین توصیه می شود آب خیلی سرد نیز نیاشامید. در این زمینه بوعلي سينا مي فرمايد: آب يخ خوردن، ضرر خود را اگر در جواني نشان ندهد، در پيري حتماً ضربه خود را به تو خواهد زد!
لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

گوش پاک کن


گوش پاک کن وسيله يي جهت تميز کردن لاله گوش، بين انگشتان پا استعمال داروها در نواحي باز و تميز کردن آرايش دور چشم ها است. اين وسيله براي پاک کردن گوش نيست ولي متاسفانه غالباً در کشورمان از اين وسيله به عنوان گوش پاک کن استفاده مي شود که اين مساله ناشي از نقص آگاهي مردم است.
    
    گاهي وقت ها اسم اجسام سنخيتي با کارايي آنها ندارد. اين عدم تطابق اسم ها مي تواند عوارض جبران ناپذيري برجا بگذارد. گوش پاک کن يکي از نمونه هاي اين معضل است. موردي که نه تنها مردم عادي بلکه مسوولان بهداشتي جامعه به آن توجهي ندارند تا جايي که داروخانه ها حتي در صورت آگاهي از مصرف نابجاي آن توسط مشتري در جهت افزايش آگاهي افراد تلاشي نمي کنند. داستان از اينجا شروع مي شود که . . .

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب

مراجعه کنید!(حتما بخوانید!)
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

جوجه رنگی

 

جوجه رنگیwww.shivaazimi-health.blogfa.com

با گرم شدن هوا و تعطیلی مدارس، سر و کله جوجه‌ های رنگی و زیبا در جعبه ‌های مقوایی در گوشه و کنار خیابان ‌های شلوغ و پُرتردد شهر هم پیدا می ‌شود. این جوجه‌ های بخت برگشته اغلب با اصرار بچه‌ ها و البته استقبال والدین جهت مهار شیطنت کودکان خریداری می ‌شود، اما آیا خرید و نگهداری از جوجه خصوصا در آپارتمان ‌های کوچک امروزی آن هم توسط کودکانی که شرایط نگهداری آن ها را نمی‌ دانند، درست است؟ آیا نگهداری از این حیوانات در خانه ممکن است موجب انتقال بیماری به انسان شود؟

اغلب جوجه ‌هایی که در کنار خیابان و توسط دست فروشان عرضه می‌ شوند، جوجه‌ های نر مرغ‌ های تخم گذاری هستند که چون نگهداری آن ها برای مرغدار صنعتی به صرفه نیست، آن ها را معدوم می ‌کنند یا آن که توسط کارگران مرغداری یا دست فروشان به صورت غیرمجاز عرضه می ‌شوند.

متاسفانه این جوجه‌ ها که اغلب جوجه مرغ و اردک هستند در شرایط غیر بهداشتی و نامناسب به صورت متراکم و فشرده به دور از تهویه مناسب در کنار خیابان‌ های آلوده به دود و انواع میکروب‌ های بیماری‌ زا نگهداری و عرضه می ‌شوند. بنابراین اغلب، عمر کوتاهی داشته و ضعیف و بیمار هستند که البته برخی از این جوجه ‌ها ممکن است با داشتن ظاهری سالم و مقاوم ناقل میکروب‌ های بیماری ‌زا باشند.

بیماری سالمونلوز

معمولا بیماری عفونی که از جوجه ‌ها می ‌تواند به انسان منتقل شود بیماری " سالمونلوز" است.

این بیماری، مشترک میان انسان و حیوان است و اغلب باکتری آن به طور طبیعی در دستگاه گوارش، پوست و موی بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی وجود دارد.

متاسفانه امروز بسیار دیده می ‌شود که کودکان به دلیل اشتیاق زیاد به جوجه‌ ها، در کنار آن ها غذا می ‌خورند. آن ها را می ‌بوسند، به لباس و موهای خود می ‌مالند و گاهی نیز در محیط داخلی خانه به بازی با آن ها می ‌پردازند یا شخصا اقدام به تعویض و نظافت محیط نگهداری آن ها می ‌کنند. این در حالی است که در اثر آلوده شدن غذا یا لباس کودکان به مدفوع آلوده جوجه‌ ها یا استنشاق غبار حاصل از مدفوع، ادرار یا غذای آلوده به این باکتری در هنگام نظافت محل نگهداری احتمال انتقال این بیماری به کودک دلبند شما وجود دارد.

خطر ابتلا به این بیماری در کودکان و افراد مُسن و ضعیف بیشتر است.

این بیماری معمولا بعد از 12 تا 14 ساعت با علائمی نظیر: تب، لرز، پیچش شکم، اسهال و استفراغ یا گاستریت شدید بروز می ‌کند و ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد و اغلب درمان ‌پذیر است.

نکته مهم ‌تر آن که برای جذابیت بیشتر و فروش راحت ‌تر، این جوجه‌ ها را رنگ می کنند. این رنگ ‌ها معمولا مجاز و خوراکی نیستند و ممکن است در طولانی ‌مدت خصوصا برای بچه‌ ها مشکلاتی ایجاد کنند.

جوجه رنگی www.shivaazimi-health.blogfa.com

چه باید کرد؟

* اگر در اثر اصرار کودک ناچار به خرید جوجه شدید، حداقل کاری که باید انجام دهید این است که به بچه‌ ها بیاموزید قبل و بعد از دست زدن به جوجه‌ ها دست‌ های شان را با آب و صابون بشویند.

* برای آگاهی از شرایط نگهداری، شستشو، نحوه استفاده از داروهای ضدانگل و شیوه رفتار با پرنده حتما با کلینیک‌ های دامپزشکی مشورت کنید.

* از خرید جوجه‌ هایی که به صورت فشرده و متراکم در فضاهای کوچک و نامناسب نگهداری می‌ شوند، خودداری کنید چرا که در صورت وجود جوجه بیمار در چنین فضاهای محبوسی به راحتی عامل بیماری‌ زا به جوجه‌ های دیگر نیز منتقل می‌ شود.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

سیگار

اگر شما سيگاري هستيد، حتما تا به حال، صدها بار شنيده‌ايد که بايد اين عادت را ترک کنيد. سيگار کشيدن مضرات زيادي براي قلب، ريه‌ها، مغز و حتي زندگي جنسي شما دارد. اما ضررهاي بي‌شمار آن تنها به همين‌ها محدود نمي‌شود. اگر به شما بگويند با هر بار سيگار کشيدن يک لکه سياه رنگ کوچک روي صورت شما باقي مي‌ماند، آيا باز هم به سيگار کشيدن ادامه مي‌دهيد؟ حقيقت اين است که سيگار کشيدن حداقل به 13 شکل گوناگون مي‌تواند روي ظاهر شما تاثير منفي داشته باشد.....ورم زير چشم


حتما توجه کرده‌ايد در شب‌هايي که خواب خوب و راحتي نداريد پوست شما در روز بعد شادابي کافي ندارد و احتمالا زير چشمانتان ورم مي‌کند. مطالعه‌اي در دانشگاه جان هاپکينز نشان مي‌دهد سيگاري‌ها 4برابر غيرسيگاري‌‌ها بعد از خواب شبانه احساس خستگي مي‌کنند. به‌نظر مي‌رسد کاهش ميزان نيکوتين بدن در هنگام خواب باعث ناآرامي و بدخوابي مي‌شود.


پسوريازيس

بيماري پسوريازيس يا داءالصدف بيماري التهابي مزمن پوست است که با برجستگي‌هاي نسبتاً وسيع قرمزرنگ همراه پوسته‌هاي لايه لايه و نقره‌اي پوست در زانوها وآرنج‌ها همراه است. اگر شما سيگاري باشيد احتمال ابتلا به اين بيماري بسيار افزايش پيدا مي‌کند. نتايج يک تحقيق در سال 2007 نشان مي‌دهد اگر شما در روز يک بسته سيگار بکشيد و اين کار را به مدت 10 سال ادامه بدهيد، احتمال ابتلا به اين بيماري تا 20درصد افزايش پيدا مي‌کند و در صورتي که بين 11 تا 20 سال عادت به کشيدن سيگار داريد احتمال ابتلا به پسوريازيس 60 درصد افزايش پيدا مي‌کند.


زردي دندان‌ها

نيکوتين داخل سيگار مي‌تواند دندان‌هاي شما را زرد کرده و به شدت روي زيبايي آن تاثير منفي داشته باشد. به اين ترتيب بايد به هزينه‌ خريد و دود کردن سيگارهاي خود، هزينه جرم‌گيري و سفيد کردن دندان‌هاي‌تان را نيز اضافه کنيد.


سيگار کشيدن خطر ابتلا به تمام مشکلات و بيماري‌هاي دهاني و دنداني از جمله سرطان دهان و بيماري‌هاي لثه را افزايش مي‌دهد. در مطالعه‌اي که در سال 2005 و در کشور انگلستان انجام شد، مشخص شد سيگاري‌ها با احتمال 6 برابر بيش‌تر از غيرسيگاري‌ها ممکن است به بيماري‌هاي لثه دچار شوند.


پيري زودرس پوست

همه ما به افراد مسن احترام مي‌گذاريم و چين و چروک‌هاي روي صورت آن‌ها را نشانه‌اي از تجربه مي‌دانيم. اما چهره يک جوان که بر اثر کشيدن سيگار، چهره‌اش چين خورده است، قابل احترام نيست. پزشکان بر سر اين موضوع به توافق رسيده‌اند که سيگار کشيدن روند پير شدن را تسريع مي‌کند و به همين دليل سيگاري‌ها به‌طور متوسط 4/1 سال از غير سيگاري‌هاي هم سن خود پيرتر به نظر مي‌رسند. دليل اصلي چروک شدن پوست اين است که سيگار کشيدن در رسيدن مواد مغذي خون که بافت پوست را انعطاف‌پذير و سالم نگاه مي‌دارد اختلال ايجاد مي‌کند.


زردي سرانگشت‌ها

نيکوتين موجود در سيگار نه تنها دندان‌ها (و البته ديوار خانه) را قهوه‌اي رنگ مي‌کند، بلکه نقش بسيار مهمي در لکه‌دار شدن و زرد شدن انگشتان دست شما دارد. البته براي از بين بردن اين لکه‌ها روش‌هاي خانگي مانند آب ليمو، محلول‌هاي از بين برنده لک و سفيدکننده و حتي کشيدن سيم ظرفشويي روي پوست وجود دارد. اما به‌نظر شما، ترک سيگار راه‌حل راحت‌تر و کم‌دردسرتري نيست؟


نازک شدن موها

سيگار روي موهاي سر نيز اثرات مخربي دارد. کارشناسان معتقدند مواد شيميايي سمي در سيگار مي‌تواند به دي.ان.اي‌هاي فوليکول مو آسيب رسانده و هم‌چنين باعث توليد راديکال‌هاي آزاد شده که تاثير مخربي روي سلول‌هاي بدن دارند. در نتيجه موهاي افراد سيگاري زود‌تر شروع به نازک شدن کرده و زودتر از غيرسيگاري‌ها خاکستري رنگ مي‌شود. البته ريزش مو هم يکي ديگر از عوارض مصرف سيگار است. نتايج يک بررسي در تايوان که در سال 2007 انجام شد، نشان مي‌دهد سيگاري‌ها با احتمال 2برابر بيش‌تر نسبت به افراد غيرسيگاري ممکن است دچار ريزش مو بشوند. البته در اين تحقيق فاکتورهايي مانند سن و عوامل ژنتيکي که باعث افزايش خطر ريزش مو مي‌شوند نيز لحاظ شده بود.


دير خوب شدن زخم‌ها

نيکوتين باعث انقباض و تنگي عروق بدن مي‌شود. باريک شدن رگ‌هاي خوني مي‌تواند جريان خون را در رگ‌هاي بسيار ريزي که در صورت و ديگر قسمت‌هاي بدن وجود دارد محدود کرده و آن‌ها را از اکسيژن مورد نيازشان محروم کند. اين باعث مي‌شود که زخم‌هاي شما ديرتر از حد معمول التيام پيدا مي‌کنند. علاوه بر اين اگر شما به قسمتي از بدن خود آسيب برسانيد، جاي جراحت شما نسبت به غيرسيگاري‌هاي بزرگ‌تر و قرمزتر خواهد بود. چندين مطالعه نشان مي‌دهد سيگاري‌ها بعد از جراحي‌هايي مانند کشيدن پوست صورت، کشيدن دندان يا اعمال جراحي دندان به خوبي بهبود پيدا نمي‌کنند. البته براي از بين بردن چين و چروک صورت خود نيز خيلي به جراحي‌هاي زيبايي مانند کشيدن پوست اميدوار نباشيد.چرا که در افراد سيگاري اين‌گونه اعمال دشوارتر و درصد موفقيت آن کم‌تر از حد معمول است.


تيره شدن پوست صورت

تا حالا توجه کرده‌ايد که پوست سيگاري‌ها معمولا تيره و خسته به‌نظر مي‌رسد؟ در مطالعه‌اي که در سال 2005 انجام شد بسياري از افرادي که در تحقيق شرکت داشتند چين و چروک، لاغري و پوست تيره رنگ را از خصوصيات افراد سيگاري دانسته‌اند. دود سيگار شامل مونوکسيد کربن است که جايگزين اکسيژن پوست مي‌شود. هم‌چنين نيکوتين با کاهش جريان خون باعث خشکي و رنگ‌پريدگي پوست صورت مي‌شود. سيگار کشيدن هم‌چنين بسياري از مواد مغذي بدن مانند ويتامين C را در بدن کاهش مي‌دهد که نقش مهمي در مراقبت و بهبود آسيب‌هاي پوستي بازي مي‌کند.


زگيل‌ها

به دلايلي که چندان مشخص نيست، سيگاري‌ها بيش‌تر از غيرسيگاري‌ها مستعد ابتلا به عفونت با ويروس پاپيلوما هستند که مي‌تواند باعث بروز زگيل در بدن و از جمله در ناحيه تناسلي شود. اگرچه زگيل‌هاي ناحيه تناسلي معمولا توسط انواع خاصي از ‌HPVها منتقل مي‌شوند، اما سيگار کشيدن نيز يک فاکتور خطرزا محسوب مي‌شود. نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد زنان سيگاري با احتمال 4 برابر بيش‌تر نسبت به غيرسيگاري‌ها ممکن است به زگيل‌هاي ناحيه تناسلي دچار شوند.


سرطان پوست

سيگار مهم‌ترين دليل ابتلا به سرطان‌هاي دهان، گلو و ريه است و خطر ابتلا به سرطان پوست را نيز افزايش مي‌دهد. نتايج يک مطالعه در سال 2001 نشان مي‌دهد سيگاري‌ها با احتمال 3 برابر بيشتر از سايرين به سرطان‌هاي پوستي مبتلا مي‌شوند.


ترک‌هاي پوستينيکوتين سيگار مي‌تواند به بافت پوست آسيب وارد کرده و باعث از دست رفتن خاصيت کشساني پوست شود. هرکسي ممکن است با افزايش سريع وزن که براي مثال در دوران بارداري اتفاق مي‌افتد دچار ترک‌هاي پوستي شود، اما ميزان و شدت آن در افراد سيگاري بسيار بيشتر خواهد بود.


از دست رفتن تناسب اندامسيگار کشيدن باعث کاهش اشتها مي‌شود و به همين دليل معمولا سيگاري‌ها وزن کم‌تري نسبت به غيرسيگاري‌ها دارند. اما با اين حال نتايج يک مطالعه در سال 2009 نشان داد، سيگاري‌ها چربي‌هاي احشايي بيش‌تري در مقايسه با افراد غيرسيگاري دارند. اين چربي در داخل اعضاي داخلي بدن شما حرکت مي‌کند و مي‌تواند در قسمت‌هاي مياني بدن انباشته شود که علاوه بر چاق شدن اين قسمت‌ها، خطر ابتلا به بيماري‌هايي مانند ديابت را نيز افزايش مي‌دهد.


آب‌مرواريد


بيش از نيمي از آمريکايي‌ها تا سن 80 سالگي دچار درجات مختلفي از بيماري آب‌مرواريد مي‌شوند. البته احتمال ابتلا به اين بيماري در سيگاري‌ها بيشتر است. در حقيقت سيگارکشيدن‌هاي مداوم مي‌تواند خطر ابتلا به آب‌مرواريد را تا 22درصد افزايش دهد. البته ترک سيگار براي پيشگيري از اين بيماري هيچ‌گاه دير نيست. در ابتلا به اين بيماري ميزان سيگاري که شما کشيده‌ايد بسيار مهم‌تر از طول مدتي است که سيگاري بوده‌ايد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

چکــــــاپ

 

لازم است هر ساله حداقل یک مرتبه برای انجام چکاپ کلی به پزشک مراجعه کنید اما اگر جزو این دسته نیستید، توصیه می‌کنیم حداقل به این 10 کار ساده عمل کرده و خود را چکاپ شخصی کنید تا از سلامت‌تان مطمئن شوید.

1- به خودتان نگاهی بیندازید:
هر 3 یا 4 ماه خودتان به شخصه یا همراه با یکی از اعضای خانواده نگاهی به پوست دست، پوست‌سر، نوک انگشتان، اطراف ریشه ناخن و زیر بغل خود بیندازید. بروز هرگونه تغییر شکل با تغییر رنگ در خال‌ها یا روی پوست و ظهور لک‌های قرمز به این معنی است که لازم است با پزشک متخصص مشورت کنید.


2- علایم خستگی را جدی بگیرید:
آیا معمولا بدون ساعت زنگ‌دار نمی‌توانید صبح‌ها بیدار شوید؟ بعد از ظهرها احساس خستگی مفرط می‌کنید؟ بعد از ظهر معمولا چرت می‌زنید؟ اگر جواب شما به هر یک از این سوالات مثبت است، احتمالا دچار کمبود خواب هستید پس توصیه می‌کنیم شب‌ها 8 ساعت کامل بخوابید و اگر با این وجود باز هم دچار کم‌خوابی بودید به پزشک مراجعه کنید.

 
3- بعد از 50 سالگی هر سال یک بار قد خود را اندازه بگیرید:
انجام این کار به ویژه به خانم‌ها برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های ماهیچه‌ای اسکلتی مثل پوکی‌استخوان توصیه می‌شود. کوتاه شدن قد می‌تواند خود نشانه کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها باشد و لازم است در رابطه با آن پس از انجام آزمایش تراکم استخوان با پزشک مشورت کرد.

 
4- به رنگ ادرار توجه کنید:
روشن بودن او را به آن معنی است که شما در سلامت کامل به سر می‌برید اما اگر رنگ ادرار تیره یا بدبو شد به این معنی است که شما به اندازه کافی آب نمی‌نوشید. اگر بعد از نوشیدن مقدار کافی آب این حالت همچنان باقی بود، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. اگر رنگ ادرار شما زرد روشن است شاید به دلیل مصرف ویتامین B موجود در مکمل‌های غذایی یا مولتی‌ویتامین‌ها باشد، پس خیلی نگران نشوید.

 
5- بعد از ورزش نبض خود را چک کنید:
طبق تحقیقی که اخیرا در مجله پزشکی انجمن آمریکا به چاپ رسیده است احتمال بروز سکته قلبی طی 10 سال در زنانی که پس از ورزش کردن ضربان نبض آنها پایین‌تر از حد معمول است 2 برابر بیش از این احتمال در سایر زنان است. به شما توصیه می‌کنیم حتما یک تست ورزش‌ بدهید. (20 دقیقه پیاده‌روی تند یا دو)**و شمارش نبض خود را 15 ثانیه بعد از متوقف کردن فعالیت داشته باشید. عدد به دست آمده به علاوه 4 تعداد ضربان قلب شما را نشان می‌دهد. بعد 2 دقیقه استراحت کنید و مجددا شمارش نبض خود را داشته باشید و آن را با 4 جمع کنید. عدد به دست آمده دوم را از عدد اول کم کرده و اگر عدد جدید کمتر از 55 بود، با پزشک خود تماس بگیرید.**

 
 6- اگر مبتلا به دیابت هستید، مراقب پاها‌یتان باشید:
پاهای افراد مبتلا به دیابت معمولا دچار خشکی، پوسته‌پوسته شدن، زخم و عفونت می‌شود.
از آنجا که احساس درد در این افراد کمتر است، لازم است بیشتر مراقب پاهای خود باشند و روزانه به آنها نگاهی انداخته و آنها را چک کنند.

 
7- به طور مرتب فشار خون خودتان چک کنید:
متخصصان پیشنهاد می‌کنند از 18 سالگی به کمک دستگاه‌های سنجش فشارخون خانگی فشارخون خود را اندازه بگیرید. این باعث می‌شود سریعا متوجه افزایش فشارخون خود بشوید و به پزشک مراجعه کنید.

 
8- از نظر قلبی چکاپ کامل بدهید:
به شرطی قلب و عروق سالمی خواهید داشت که از آن مراقبت کنید. در صورتی که گمان می‌کنید امکان احتمال سکته قلبی در شما وجود دارد مثلا مبتلا به چاقی هستید، ورزش نمی‌کنید، سیگار می‌کشید، کلسترول خون‌تان بالاست، فشارخون بالا دارید یا مبتلا به دیابت هستید، به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید یک چکاپ کامل قلب شامل آزمایش خود، نوار قلب، اندازه‌گیری فشارخون، تست ورزش و... برای شما تجویز کند.

 
9- شانه سرتان را هر روز صبح نگاه کنید
اگر احساس می‌کنید ریزش موی‌تان زیاد شده از پزشک بخواهید یک آزمایش خون برایتان تجویز کرده و میزان آهن خون‌تان را چک کند. جالب است بدانید کمبود آهن می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. کم‌کاری تیرویید هم از جمله دیگر دلایل آن است.
 
10- شیوه زندگی سالم را رعایت کنید:
میوه و سبزیجات سالم و تازه بخورید. به اندازه و مرتب ورزش کنید و استراحت را از یاد نبرید. تغذیه درست، استراحت کافی و اکشیژن‌رسانی به بدن 3 کلید طول عمر است. مراقب باشید تمامی گنج‌های به دست آمده به کمک این 3 کلید را با مصرف زیاد شکلات، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل به باد ندهید.
 
** بلافاصله بعد از 20 دقیقه پیاده روی تند به مدت 15 ثانیه تعداد نبض را شمرده و در عدد 4 ضرب نمایید(که نمایانگر تعداد نبض شما در 1 دقیقه است) سپس به مدت 2 دقیقه استراحت نموده و مجددا به همان روش تعداد ضربان خود را محاسبه نمایید و دو عدد بدست آمده را از هم کم کنیددر صورتیکه عدد بدست آمده کمتر از 55 بود بهتر است جهت بررسی بیشتر سلامتی خود به پزشک مراجعه نمایید.**

منبع : سلامت سیمرغ
لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

لــــــنـــــــز

لنزهاي رنگي براي چشم زيان‌آور است
انجمن چشم پزشكان ژاپن هشدار داد كه استفاده از لنزهاي رنگي آرايشي موجود در بازار مي‌تواند براي چشم افراد زيان آور باشد.
به گزارش ايرنا ، نتيجه بررسي اين انجمن نشان داده است كه در طول يك ماه گذشته در ميان كساني كه از لنز رنگي براي چشم استفاده مي‌كنند ، ‪ ۲۷‬نفر به دليل بيماري چشمي به پزشك مراجعه كردند.
بيماري چشمي ‪ ۹‬ نفر از اين افراد از نوع بيماري‌هايي بود كه احتمال نابينا كردن چشم را نيز به‌دنبال داشته است.
بررسي‌هاي انجام شده در ژاپن نشان مي‌دهد كه در چند مورد از لنزهاي رنگي آرايشي، رنگ لنز به درون چشم نشت يافته و به دليل تحريك اجزاي درون چشم، سبب خارش و تورم چشم شده است.


هم‌اكنون در ژاپن دو نوع لنز رنگي به‌ فروش مي‌رسد كه يكي از آنها با توصيه و نسخه پزشكان و با هدف افزايش توانايي بينايي استفاده مي‌شود اما دومين نوع آن براي زيبايي بوده كه در بازار در دسترس همگان است.
وزارت بهداشت، رفاه و كار ژاپن با توجه به نتايج بررسي‌ها و هشدار كارشناسان به دنبال تدبير انديشي‌هاي لازم در اين زمينه است.
يكي از اين تدابير مي‌تواند موظف كردن شركت سازنده لنز رنگي به ارايه توضيحات لازم در زمينه عوارض زيان‌آور استفاده از لنز رنگي بر روي جعبه اين نوع لنزها، همانند پاكت‌هاي سيگار باشد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

گرفتگی صــــدا

 

دلیل گرفتگی صدا برگشت شبانه ی اسید معده به مری و گلو در هنگام خواب است. اشکال این برگشت در این است که انسان متوجه آن نمی شود. یکی از نشانه های آن بدبوئی تنفس در صبح است. پس اگر گرفتگی بدون دلیل صدا همراه با بدبوئی تنفس صبحگاهی دارید، ممکن است برگشت شبانه اسید معده علت آن باشد.

آلرژی ها هم می توانند عامل غیر مستقیم گرفتگی صدا باشند، چون باعث سرفه کردن ، تنفس از دهان، و آبریزش پشت بینی به داخل حلق میشوند که التهاب تارهای صوتی را به دنبال دارد. چیزهائی مثل سیگار کشیدن و بخار مواد شیمیائی هم تارهای صوتی را تحریک کرده و گرفتگی صدا ایجاد کنند.

سیگاری ها از طریق دیگری هم دچار گرفتگی صدا می شوند: با به وجود آمدن تومور سرطانی یا رشد غیر عادی تارهای صوتی. این مورد در سیگاری ها بسیار بیشتر از سایرین دیده می شود. و در تمام موارد، خشکی هوا گرفتگی صدا را تشدید می کند.

درمان گرفتگی صدا

- به صدایتان استراحت بدهید. سکوت کامل بهترین راه بهبود گرفتگی صداست. لااقل از پچ پچ کردن و فریاد زدن بپرهیزید. پچ پچ کردن فشار زیادی بر تارها وارد می کند. اگر لازم است، با صدای آرام حرف بزنید.

- گلو را مرطوب کنید. استنشاق بخار آب داغ از درمان های بسیار مؤثر است. از دوش آب گرم یا دستگاه بخور کمک بگیرید. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب از خشک شدن هوای آن جلوگیری می کند.

- در درون بدن هم نیاز به آب کافی دارید. خوردن آب را به قدری زیاد کنید تا ادرارتان بی رنگ شود. اگر ویتامین هائی مثل A یا B12 یا داروهای تغییر رنگ دهنده ی ادرار مصرف می کنید و ادرار بیرنگ نمی شود، خوردن روزانه ی10 تا 12 لیوان آب کافی است.

- سوپ مرغ بخورید. اگر دچار گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی شده اید، سوپ مرغ را با سیر بخورید. گرمای آن گلو را مرطوب می کند و سیر کمک کننده ی ترشح مخاطی است.

- ترشحات مخاطی را کم کنید. داروهای کاهش دهنده ی ترشحات مخاطی بخورید. اما از مصرف داروهای ضدحساسیت خودداری کنید، چون گلو را خشک می کنند. داروهای ضدّاحتقان هم در کاهش مخاط مؤثرند، ولی اگر ناراحتی قلبی دارید، قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید. بعضی داروهای ضدّاحتقان ممکن است فشار خون را بالا ببرند.

- آسپیرین نخورید. در التهاب ناشی از سرماخوردگی تارهای صوتی، آسپیرین باعث آزرده شدن بیشتر آنها می شود و گرفتگی صدا را تشدید می کند. از مُسکن های دیگر استفاده کنید.

 

- سرفه نکنید. برای جلوگیری از سرفه و آسیب بیشتر تارهای صوتی، از داروهای ضدّسرفه و خلط آور استفاده کنید.

- غرغره نکنید. بر خلاف عقیده ی شایع، غرغره کردن با دهانشویه عملاً گرفتگی صدا را بدتر می کنند. محلول های غرغره اصلاً نزدیک به تارهای صوتی نمی شوند و خود عمل غرغره کردن مضر است، چون تارهای صوتی را به هم زده و تورم آنها را بیشتر می کند.

- کافئین نخورید. کافئین موجود در قهوه، کولا و شکلات یک عامل خشک کننده گلو است و کمکی به تارهای صوتی نمی کند.

- درمان های طبی. اگر گِرِهَک های روی تارهای صوتی یا بزرگ شدن آنها مشاهده شود، پزشک می تواند به درمان آنها کمک کند.

- آوا درمانی کنید. اگر گرهک های تارهای صوتی با استراحت و روش های رفع گرفتگی صدا از بین نروند، پزشک شما را به متخصصی برای آموزش دوباره ی تارهای صوتی معرفی می کند. در موارد شدید، ممکن است، عمل جراحی لازم شود.

- تومور را درمان کنید. اگر پزشک وجود توموری را تشخیص دهد، زیاد نگران نشوید. بیشتر تومورهای تارهای صوتی کوچکند و اگر در مراحل اولیه دیده شوند، به آسانی قابل درمانند.

پیشگیری

اگر یک بار دچار گرفتگی صدا شدید، می توانید از تکرار آن جلوگیری کنید.

- خود را گرم کنید. کسی که زیاد از صدایش استفاده می کند یک ورزشکار صوتی است و مانند هر ورزشکاری باید پیش از شروع مسابقه خود را گرم کند. شما هم قبل از سخنرانی یا آواز خواندن کمی گلویتان را تمرین بدهید.

- ماهیچه های گردن را با دست هایتان به آرامی بمالید و به راحتی تنفس کنید و آرواره را آزاد بگذارید. شانه هایتان را در جهات مختلف بگردانید و آنها را به آرامی تکان دهید.

- چند جرعه آب بخورید. زبان را کمی در دهان حرکت دهید و بیرون بیاورید.

- چند خمیازه بکشید و با لب های بسته صداهای آرامی ادا کنید تا لرزش آنها را حس کنید. بعد از سخنرانی یا کنسرت هم همین کارها را تکرار کنید تا دچار گرفتگی صدا نشوید.

- گلو را تحریک نکنید. دود سیگار، بخارهای شیمیائی و خاک ارّه باعث گرفتگی صدا می شوند. سیگار نکشید و با سیگاری ها همنشین نشوید. در جاهائی که مواد محرّک و خاک ارّه وجود دارد ماسک بزنید.

- صدا را صاف نکنید. صاف کردن صدا عادت بدی است که ترک آن سخت است. به جای آن آب دهان را قورت بدهید. یک عمل بلع را به آهستگی انجام دهید، انگار واقعاً لقمه ی غذا را قورت می دهید. این کار احساس وجود چیزی در گلو را از بین می برد.

- پیش از پرواز دوش بگیرید. اگر زیاد با هواپیما مسافرت می کنید، صدایتان دو دشمن پیدا می کند: هوای خیلی خشک و لزوم صحبت کردن در میان صدای موتور هواپیما. دوش گرفتن با آب گرم پیش از پرواز و خوردن مقادیر زیادی آب در حین پرواز مفید است.

- نزدیک به هم حرف بزنید. اگر در محیط پر سروصدائی مجبور به صحبت با کسی هستید، در میدان شنوائی او حرف بزنید. بهترین روش صحبت رو در رو است که در آن، شنونده حرکات لب ها را نیز می خواند.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

آفـــت دهــــان

 

برای پیشگیری از بروز آفت‌ دهان‌ رعایت نکات زیر ضروری است:

- دندان های‌ خود را روزانه‌ حداقل‌ دو بار مسواک‌ بزنید و مرتب از نخ‌ دندان‌ استفاده‌ کنید تا تمیزی‌ و سلامتی‌ دهان‌ و دندان ها حفظ‌ شود.

- حتی ‌المقدور سعی‌ کنید استرس نداشته‌ باشید.

- از تماس‌ نزدیک‌ با افراد دچار عفونت خودداری‌ کنید.

- دقت‌ کنید که‌ آفت‌، بیشتر بعد از خوردن‌ چه‌ نوع‌ غذایی‌ رخ‌ می ‌دهد.

- از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ نظر باعث‌ آغاز حمله‌ می ‌شوند، خودداری‌ کنید.

درمـــــــان

- تنها راه درمان آفت راجعه (برگشت پذیر)، رعایت مواردی است که باعث صدمه و تحریک مخاط دهان می ‌شود، مثلا از مصرف غذاهای سفت و خشن مانند برنج برشته شده (ته دیگ) و یا مسواک زدن به طرز ناصحیح، خوردن گردو و غذاهای محرک خیلی سرد و خیلی داغ خودداری شود.

- همچنین بهتر است آزمایش هایی جهت اندازه گیری آهن خون و ویتامین B12 و اسید فولیک نیز داده شود تا چنانچه کمبودی از این لحاظ در بدن وجود دارد، برای همیشه برطرف گردد. اگر علائم دیگری مثل زخم در ناحیه ی تناسلی و مشکل چشمی یا مفصلی وجود نداشته باشد، موارد یاد شده کفایت می ‌کند.

- عموما بیماری در اکثر بیماران با گذشت عمر بهبود یافته یا دفعات عود کم می‌ شود. در صورتی که در یک فرد بالغ آفت شروع یا تشدید شود، بایستی به یک عامل زمینه‌ای مشکوک شویم.

- ابتدا بایستی بیماری هایی که آفت معمولاً به همراه ‌آنها دیده می ‌شود یا عوامل مستعد کننده ی عمومی برای ایجاد آفت رد شوند. درمان همیشه رضایت‌ بخش نیست، ولی رعایت بهداشت دهان و استفاده از دهان شویه ی تتراسایکلین، می تواند به بهبودی بیمار کمک نماید.

- در صورتی که ارتباطی بین بروز آفت با یک ماده ی غذایی( مثل گردو ، پسته و ... ) دیده می ‌شود، بایستی آن ماده ی غذایی از رژیم غذایی بیمار حذف شود.

- امکان‌ دارد توصیه‌ به‌ کشت‌ زخم شود تا بتوان‌ آفت‌ را از زخم‌ هرپسی (تب خال)‌ افتراق‌ داد، یا احیاناً اگر عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ وجود داشته‌ باشد، آن‌ را تشخیص‌ داد.

- دهان‌ را روزانه‌ 3 بار یا بیشتر با محلول‌ نمک‌ (نصف‌ قاشق‌ چای خوری‌ نمک‌ در یک‌ لیوان‌ آب‌ حل‌ شود) شستشو دهید، البته‌ به‌ شرط‌ اینکه‌ خیلی‌ دردناک‌ نباشد.

- زخم ها را مرتباً با کمک‌ گوش‌ پاک‌ کن‌ یا چیزی‌ شبیه به‌ آن‌ که‌ آغشته‌ به‌ پراکسید هیدروژن 2درصد باشد، پاک‌ کنید.

- اگر آفت‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌، بریس‌ یا دندان‌ مصنوعی‌ ایجاد شده‌ باشد، بایستی به‌ دندان پزشک‌ مراجعه‌ شود، زیرا تا زمانی‌ که‌ این‌ نوع‌ مشکلات‌ برطرف‌ نشود آفت‌ دهان‌ خوب‌ نمی ‌شود.

عواقب مورد انتظار:

اکثر زخم های‌ آفتی‌ بدون‌ برجای‌ گذاشتن‌ جوشگاه‌ در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ می‌ شوند. حملات‌ مکرر آفت‌ شایع‌ هستند. آفت‌ ممکن‌ است‌ به‌ صورت‌ یک‌ زخم‌ حداکثر 3-2 بار در سال‌ تا بروز بدون‌ وقفه ی‌ چندین‌ زخم‌ در سال،‌ رخ‌ دهد.

داروها:

- بی ‌حس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ برای‌ تخفیف‌ درد مناسب است.

- خمیر حاوی‌ یک‌ مشتق‌ استرویید به‌ همراه‌ تریامسینولون استوناید، اگر به‌ محض‌ شروع‌ زخم‌ مالیده‌ شود، می ‌تواند از بروز درد جلوگیری‌ کند.

- دارویی‌ که‌ برای‌ حمله‌ ی قبلی‌ آفت‌ تجویز شده‌ است‌ را نگاه‌ دارید. در صورت‌ بروز مجدد آفت‌، بلافاصله‌ آن‌ را مصرف‌ کنید. درمان‌ هر چه قدر زودتر آغاز شود، آفت‌ خفیف ‌تر خواهد بود.

رژیم غذایی:

محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر پرهیزاز غذاهایی که آفت را بدتر می کنند. هنگام بهبود آفت هر چه می توانید بیشتر مایعات بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

برای تخفیف درد، مایعات را با نی بنوشید. مواد غذایی که کمتر باعث درد می شوند،عبارتند از: شیر،ژلاتین مایع، ماست و بستنی.

در این شرایط به پزشک مراجعه کنید:

- در صورتی که درجه ی حرارت بدنتان به 9/38 درجه سانتی گراد یا بالاتر برسد.

- اگر علی رغم درمان، آفت در عرض 3 روز بهبود نیابد.

- در صورتی که درد در حین درمان، تخفیف نیابد و قابل تحمل نباشد.

- اگر کودکی که دهانش آفت می زند، وزن کم کند.

همچنین مطالب این سایت در این

 باره خواندنی است :

http://noorportal.net/1/23/30/33/3401.aspx

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

چه کنیم تا قدمان


بلندتر شود؟


دكتر : سعيد مرتضوي مقدم

غده هيپوفيز قدامي كه در مغز قرار دارد، عليرغم اندازه كوچكش محل ترشح هورموني به نامهورمون رشد است.اين هورمون باعث مي شود كه چربي اضافي و زائد بدن سريع تر به انرژي تبديل شود، در نتيجه موجب رشد بيشتر و قوي تر استخوان هاي بدن خواهد شد. هورمون رشد مهم ترين عامل براي افزايش قد در دوران رشد مي باشد. اگر چه ميزان توليد هورمون رشد در بدن كاملاً به مغز وابسته است، ولي مي توان با استفاده از روش هايي ميزان توليد آن را در بدن افزايش داد.


البته بايد بگويم افزايش قد در دوران رشد امكان پذير خواهد بود و بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفي استخوان ها و توقف رشد طولي آنها، قد فرد افزايش نخواهد يافت .


شش راه وجود دارد كه شما مي توانيد با انجام آنها تا حدي باعث افزايش ترشح هورمون رشد شويد :1-خواب کافی و منظم باعث افزايش مقدار هورمون رشد در طول روز مي شود.


  2-به جاي اينكه سه وعده غذايي و در هر وعده مقدار زيادي غذا مصرف كنيد ،سعي نماييد وعده هايي غذايي خود را به شش وعده غذايي برسانيد تا در هر وعده مقدار كمتري غذا مصرف كنيد، زيرا مصرف زياد مواد غذايي كه داراي انديس گليسمي بالا ( قند بالا ) هستند، بدن را وادار مي كند كه مقدار انسولين بيشتري ترشح نمايد. اين مسئله نه تنها منجر به ذخيره چربي اضافي در بدن مي شود، بلكه ممكن است جريان هورمون رشد را در بدن متوقف كند.

به اين نكته مهم اشاره مي كنيم كه مصرف غذاهاي حاوي قند كمتر، از آزاد شدن انسولين جلوگيري خواهد كرد. ورزش كردن ، خواب كافي، تغذيه صحيح و كاهش استرس ، نه تنها شما را سالم تر نگه مي دارد، بلكه غده هيپوفيز قدامي را براي انجام وظايف خويش كه يكي از آنها ترشح هورمون رشد است، تشويق مي كند.


3-کارشناسان تغذيه بيان مي كنند، مصرف غذاهاي حاوي پروتئين و كربوهيدرات، دو ساعت قبل از فعاليت ورزشي و بلافاصله بعد از آن، باعث افزايش قابل توجه هورمون رشد و تستوسترون در خون مي شود. بنابراين دو ساعت قبل از انجام فعاليت هاي ورزشي ،يك ساندويچ كوچك سالاد و جوجه مصرف كنيد.


4-انجام ورزش هاي كششي روزمره مثل نرمش هاي بدنسازي روزانه، تاثير مستقيمي بر روي ترشح هورمون رشد دارند.مطالعات جديد نشان مي دهند كه مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعاليت ورزشي شديد مرتبط مي باشد. بعد از فعاليت ورزشي شديد هورمون رشد بيشتري در بدن آزاد مي شود. براي اينكه شما بيشترين بهره را از فعاليت ورزشي بدست آوريد، بايد مطمئن باشيد كه مدت و شدت فعاليت ورزشي شما براي ايجاد پاسخ مناسب ( تحريك هيپوفيز قدامي براي ترشح هورمون رشد ) كافي است.


ورزش هاي بي هوازي شديد و پياده روي به مدت حداقل30-20 دقيقه بايد انجام شود. ورزش هاي كششي خاصي وجود دارد كه ممكن است تا حدي باعث آزاد شدن هورمون رشد شوند.

با انجام حركات كششي كه مستلزم كار گروهي ماهيچه ها مي باشد، شدت فعاليت ورزشي بالا مي رود و به دنبال آن غده هيپوفيز قدامي مجبور مي شود كه هورمون رشد بيشتري آزاد نمايد. شركت در فعاليت هاي ورزشي هوازي شديد نيز مي تواند باعث افزايش ترشح هورمون رشد شود.


5-دریافت اسيد آمينه گليسين قبل از فعاليت ورزشي مي تواند تا حدي باعث تحريك ترشح هورمون رشد شود. ولي اين اسيد آمينه زماني موثر است كه به صورت مكمل دريافت شود. با مصرف غذاهاي غني از اسيد آمينه گليسين ( مانند گوشت ، ماهي ، مرغ و شير ) قبل از فعاليت ورزشي، نمي توان ترشح هورمون رشد را افزايش داد، زيرا با مصرف اين نوع غذاها قبل از فعاليت ورزشي، معده شما پر خواهد شد و گليسين اضافي جذب بدن نخواهد شد. اگر اسيد آمينه گليسين بيشتر از مقدار لازم دريافت شود، مقدار اضافي آن بايد از سد خوني- مغزي ( blood-brain barrier ) عبور كند، در نتيجه اثر گليسين بر روي ترشح هورمون رشد كاهش مي يابد.


بنابراين مي توان گفت،فقط در صورتي كه اين اسيد آمينه به صورت جدا و به شكل مكمل و ترجيحاً با معده ي خالي مصرف شود، باعث آزاد شدن هورمون رشد مي شود. در اين حالت سرعت جذب گليسين بالا مي رود و ساير اسيدهاي آمينه نيز با جذب آن تداخل نخواهند كرد.


6- بيشترين مقدار هورمون رشد در دو ساعت اوليه خواب ترشح مي شود.هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذايي سنگين ( حاوي مقادير زياد مواد غذايي ) مصرف نكنيد، زيرا نياز به انسولين بالا بعد از مصرف زياد مواد غذايي، از آزاد شدن هورمون رشد به مقدار زياد جلوگيري مي كند. در نتيجه بدن نمي تواند از فوايد استراحت بهره مند شود.

همچنين به نظر مي رسد ،شب بهترين زمان براي دريافت مكمل اضافي جهت افزايش ترشح هورمون رشد مي باشد. محققان دريافته اند ، مصرف اسيدهاي آمينه آرژنين و اُرتينين با يكديگر و با معده خالي، قبل از خواب مي تواند مقدار هورمون رشد را افزايش دهد. مكمل هاي قابل دسترس مطمئن تري نيز وجود دارند كه شما مي توانيد از آنها استفاده كنيد. مثلاً 5- هيدروكسي تريپتوفان كه قبلاً براي درمان بي خوابي استفاده مي شد، به ترشح هورمون رشد كمك مي كند.

البته تمامي اين مكمل ها بايد تحت نظر پزشك و با تجويز وي مصرف شوند و ار مصرف خودسرانه آنها خودداري كنيد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

سیاهی دور(زیر)چشم


پوست اطراف چشم نازك‌ترین پوستی است كه در بدن وجود دارد و به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر است و در مقابل تحریك‌ها به سرعت واكنش نشان می‌دهد.


حلقه‌های سیاهی كه گاهی اطراف چشم مشاهده می كنیم، در واقع مویرگ‌های خونی هستند كه هاله‌ای سیاه رنگ به وجود می‌آورند.
علل این سیاهی:

به گفته پزشكان، آلرژی و ناراحتی‌های كلیه می‌تواند از جمله دلایل تیره‌تر‌شدن این حلقه‌ها باشد.

البته كمبود ویتامین K ، آهن و آنتی‌اكسیدان‌ها و نیز بی‌خوابی از دیگر عوامل شایع در ایجاد این حلقه‌هاست و هرچه سن بالاتر رود با توجه به نازك‌ترشدن پوست، حلقه‌های دور چشم تیره‌تر می‌شوند.
راه های رفع سیاهی:

كارشناسان توصیه می‌كنند كه 7 تا 9 ساعت خواب شبانه و تغذیه سالم سرشار از میوه و سبزیجات تا حدود زیادی از ایجاد حلقه سیاه دور چشم جلوگیری می‌كند.
خیار روی چشم

همچنین در صورتی كه شب، هنگام خواب یك دستمال یا حوله مرطوب روی چشم ها قرار داده شود، تاثیر شگفت‌انگیز آن پس از بیدارشدن از خواب قابل مشاهده است.

گفته می‌شود كه گلابی و اسفناج هم در درمان این حلقه‌ها مفیدند.

برخی پزشكان مالیدن روغن بادام به اطراف چشم ها در دو نوبت صبح و بعد‌ از ظهر را توصیه می‌كنند.

خیار حلقه حلقه شده و چای كیسه‌ای خنك هم می‌تواند پف و كبودی اطراف چشم‌ها را برطرف كند.

جای تردیدی وجود ندارد كه پرهیز از استعمال سیگار نیز نه تنها به نفع سلامتی بدن است، بلكه مانع از آن می‌شود كه مویرگ های اطراف چشم تیره‌تر به نظر برسند.

منبع : همشهری

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

ســلـامـت

 

دنـــــدان هـــا

 

 

 

برخي از مواد غذايي تاثير بدي روي دندان‌ ها مي ‌گذارند و برخي ديگر نه تنها مضر نيستند، بلكه به بهبود و حفظ سلامت دندان‌ ها، كمك شاياني مي ‌كنند كه در اينجا به 7 مورد از آن‌ ها مي‌ پردازيم:

1- چاي سبز

چاي سبز حاوي پلي‌فنل‌ " يک آنتي‌اكسيدان گياهي " است که از آسيب دندان‌ ها و ايجاد حفره‌ دهاني و بيماري ‌هاي لثه ‌اي پيشگيري مي ‌كند.

چاي سبز براي رفع بوي بد دهان نيز موثر است و از رشد باكتري‌ هايي كه باعث ايجاد اين بوي بد مي‌ شوند جلوگيري مي كند.

چاي سبز، همچنين داراي مقداري فلورايد است كه مانع خراب شدن ميناي دندان مي شود.

 

2-  شير و ماست

شير و ماست بدون مواد شيرين كننده، براي دندان مفيد است. آن‌ ها داراي اسيديته ي پاييني هستند، بدين معنا كه از تخريب تدريجي دندان كه پوسيدگي نام دارد، پيشگيري مي ‌كنند.

شير، منبع غني از كلسيم است كه حافظ سلامتي دندان است و همان طور كه مي ‌دانيم، جزء اصلي و مهم دندان و استخوان است.

 

3- پنير

پنير با كربوهيدرات پايين ،كلسيم و فسفات بالا، فوايد بسياري براي دندان دارد. اين ماده غذايي، PH دهان را متعادل مي ‌كند و به حفظ و بازسازي ميناي دندان كمك مي ‌كند و با توليد بزاق، باكتري اي كه باعث ايجاد حفره دنداني و بيماري لثه مي شود را از بين مي ‌برد.

 

4- ميوه‌جات

ميوه‌هاي مختلف مانند سيب، توت ‌فرنگي‌ ، مركبات و به خصوص كيوي، حاوي مقادير فراواني ويتامين C هستند.

اين ويتامين به منزله سيماني است كه ديواره سلول‌ ها را محكم نگه مي‌ دارد و براي سلامتي بافت لثه از اهميت خاصي برخوردار است و اگر بدن تان به حد كافي اين ويتامين را دريافت نكند، طبق نظر محققان، شبكه كلاژن در لثه‌ هاي تان از هم فرو مي ‌پاشد و لثه ‌ها مستعد پذيرش باكتري مي ‌شوند كه موجب ابتلا به بيماري پريودنتال مي‌ گردد.

 

5- سبزيجات

كدو حلوايي ، هويج، سيب‌ زميني و بروكلي مملو از ويتامين A هستند و براي تشكيل ميناي دندان وجود اين ويتامين بسيار ضروري است علاوه بر اين، سبزيجات ترد،  لثه‌ها را تميز كرده، باعث تحريك آن ‌ها نيز مي ‌شوند.

 

6- پياز

اين سبزي، داراي تركيب ضد باكتري قوي، بنام سولفور( گوگرد) است. طبق نظر محققان، بيشترين خاصيت پياز، زماني است كه به صورت خام و پوست كنده استفاده شود، البته ممكن است خوشمزه نباشد ولي ضامن سلامتي دندان ‌هاي شما خواهد بود.

 

 

7- آب

با نوشيدن آب، كمك مي‌ نيم تا لثه‌ ها مرطوب بمانند و مواد غذايي كه لاي دندان ‌ها گير كرده و تجزيه شده‌ و در نهايت باعث بوي بد دهان گشته‌ اند، شسته شده و از بين بروند.

 

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

حد صداي مطلوب براي گوش شما چقدر است؟

 

كميته علمي اتحاديه اروپا اعلام كرده 5 تا 10درصد از كاربران ام‌پي‌تيري اگر بيش از يك ساعت در روز و حداقل به‌مدت 5 سال مستمر به صداي بلند موسيقي با اين وسيله گوش دهند، ‌به ناشنوايي دائمي دچار خواهند شد.

به‌عقيده كارشناسان، حد استاندارد استفاده از دستگاه‌هاي ام‌پي‌تيري از نظر صوتي نبايد از حدود 85 دسي‌بل بيشتر باشد. البته اين دستگاه‌ها ميزان دسي‌بل را مشخص نمي‌كنند و بيشتر به‌صورت صداي كم، متوسط و زياد عرضه مي‌شوند.

دكتر محمد اجل‌لوئيان، استاد دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله و فوق‌تخصص بيماري‌هاي گوش، در اين‌باره به همشهري مي‌گويد: صداي كم از نظر ما ميزان صداي مطلوب است. همچنين توصيه مي‌كنيم كه صداي متوسط بيشتر در محيط‌هاي شلوغ مورد استفاده قرار گيرد. صداي بلند نيز فقط براي كم‌شنوايان توصيه مي‌شود.

دكتر محسن نراقي، متخصص گوش و حلق و بيني و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم ‌پزشكي تهران نيز در گفت‌وگو با همشهري و در اين‌باره تصريح مي‌كند: براي اينكه فرد، مطمئن باشد سيستم صوتي به گوش‌اش ضربه نمي‌زند و با توجه به اينكه حساسيت گوش‌ها به صدا با هم متفاوت است، به‌عنوان يك معيار كلي بايد سعي شود هنگام شنيدن صدا از حداقل صدايي كه مي‌توان آن را شنيد، استفاده شود؛ يعني نخستين حد صداي بالاتر از آستانه شنوايي.

در غير اين صورت اگر فردي مرتب از ميزان صداي بلند استفاده كند، سلول‌هاي مويينه شنوايي او از بين مي‌روند و به هيچ وجه هم اين سلول‌ها جايگزين نخواهند شد. وي با بيان اين عبارات تاكيد مي‌كند: نتيجه اين امر، ناشنوايي فرد است و اينكه او مجبور خواهد بود براي هميشه از سمعك استفاده كند.

يكي ديگر از مشكلات دستگاه‌هاي پخش موسيقي، فايل‌هاي مختلف صوتي است كه هر فايل با شدت صداي متفاوتي شنيده مي‌شود.دكتر اجل‌لوئيان درباره اين مشكل و همچنين زمان استفاده از اين دستگاه‌ها اين‌طور توضيح مي‌دهد: زمان استفاده از ام‌ پي‌تيري‌پليرها بسته به شدت صداي آنها متفاوت است؛ به‌طوري كه اگر ميزان صدا پايين باشد، فرد مي‌تواند تا يك ساعت از آن استفاده كند.

همچنين درصورت متوسط بودن صدا، زمان استفاده 20‌دقيقه‌اي توصيه مي‌شود و درصورت بلند بودن بيش از حد صدا، فرد تنها مجاز است 5 تا 10 دقيقه از دستگاه استفاده كند.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

مشخصات كــفــش

 مناسب چيست؟


 حتما شنيده‌ايد پاي انسان
قلب دوم اوست. بسياري از گذشتگان بر اين باور بودند كه نقاط خاصي از كف پا نمايانگر سلامت بخش‌هايي از بدن است و نياز به مراقبت زيادي دارد تا در همه حال، انسان آرامش داشته‌باشد. براي انتخاب كفش بايد راحتي و سلامت پا را حتما در نظر گرفت.

 1)كفش مناسب كفشي است كه هنگام پوشيدن طولاني‌مدت، پا را تحت فشار قرار ندهد.
2)هنگام انتخاب كفش‌ در نظر داشته‌باشيد انگشتان پايتان دچار تغيير حالت نشوند و يا كناره‌هاي پايتان تحت فشار ناشي از كفش قرار نگيرند.3) سعي كنيد كفشي را كه انتخاب مي‌كنيد تنها جنبه زيبايي نداشته‌باشد بلكه از هر لحاظ مانع آسيب ديدنپاي شما در برابر گرما، سرما و ناهمواري‌هاي زمين باشد.
4)به موقعيت و شرايط خودتان هنگام خريد كفش دقت كنيد.
5)در نظر گرفتن بيماري‌هايي مثل ديابت ممكن است انتخابتان را محدود كند ولي در نهايت با آگاهي بر بيماري و شرايط حاكم بر شما، يك انتخاب صحيح انجام خواهيد داد.
6)در دوران بارداري كفش‌هايي به پا كنيد كه فشار زيادي بر پا و ناحيه پشت شما وارد نكند مثل كفش‌هاي راحت و تختي كه جنس و بافت نرمي دارند.

معمولا در اين دوران، بين نيم تا يك نمره، تغيير سايز خواهيد داشت كه با توجه به اين تغيير بايد كفشي مناسب انتخاب كنيد.
7)اگر از كمردردهاي مكرر رنج مي‌بريد،‌حتما با توجه بيشتري كفش‌هايتان را انتخاب كنيد و سعي كنيد كفش‌هاي طبي به پا كنيد زيرا اين كمردردها گاهي از عواقب پوشيدن كفش‌هاي نامناسب و غير استاندارد است.
8)اگراضافه وزن داريد، پوشيدن كفش‌هاي تخت و راحت به شما توصيه‌ مي‌شود. راه رفتن با كفش‌هاي پاشنه بلند براي كساني‌كه اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل مي‌شود.
9) ‌قبل از خريد كفش حتما چندبار آن را امتحان كنيد و مطمئن شويد به پايتان فشار نمي‌آورد.


10) ‌بهترين زمان براي خريد كفش پايان روز است. در طول روز پاهاي شما دما، فشار و استرس زيادي را تحمل كرده و براي انتخابي آگاهانه و شناسايي سايز دقيق و مناسب، وقت مناسب‌تري است.
11) ‌هنگام خريد كفش‌هايي كه قصد داريد با جوراب آنها را بپوشيد، بهتر است جورابي مناسب به پا داشته باشيد كه بسيار نازك يا بسيار ضخيم نباشد.
12) خانم‌هايي كه قدي متوسط يا كوتاه همراه با اندامي متوسط و چاق دارند، بهتر است از كفش‌هاي پاشنه‌داري استفاده كنند كه پاشنه‌هايش ضخيم و بلند است.

استفاده از اين كفش‌ها، باعث زيباتر شدن حركات و برقراري تعادل بيشتر هنگام راه‌رفتن مي‌شود. البته استفاده از كفش‌هاي پاشنه‌دار سوزني براي اين خانم‌ها مناسب نيست.
13) ‌بهترين كفش‌ها براي پياده‌روي، كفش‌هايي هستند كه به خوبي پاها را دربر‌گيرند و هنگام پياده‌روي كاملا به عنوان محافظي براي پا عمل كنند و همچنين انعطاف‌پذير باشند و پا در آن خسته نشود. كفش‌هاي پياده‌روي بايد بسيار سبك باشند به نحوي كه اصلا احساس نكنيد كفشي به پا داريد.
14) ‌اگر به صورت حرفه‌اي و مداوم پياده‌روي مي‌كنيد بهتر است كفش‌هاي ساقدار را انتخاب كنيد كه در پياده‌روي‌هاي طولاني‌مدت به ساق پايتان آسيبي نرسد.15) ‌اگر با كفش هاي پاشنه‌دار مشكل داريد بهترين راه حل اين است كه، آنها را به پا كنيد و چندين مرتبه در مقابل آينه‌هاي بزرگ قدم بزنيد، يادتان باشد اول حتما بر ‌روي فرش آنها را امتحان كنيد و از زواياي مختلف حركات و قدم زدن خودتان را در آينه ببينيد. با انجام اين كار، با تسلط و اطمينان خاطر بيشتري مي‌توانيد اين كفش‌ها را بپوشيد.‌

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

دوستان چاق، شما را چاق مي‌كنند


پژوهشگران معتقدند كه افراد به طور ناخود آگاهي تحت تاثير وزن اطرافيانشان قرار مي‌گيرند، بنابراين افرادي كه چاق هستند مي‌توانند باعث شوند كه دوستانشان نيز وزن بيشتري كسب كنند.

يك گروه بين المللي از پژوهشگران از جمله متخصصان دانشگاه وارويك با بررسي نتايج يافته‌هاي خود به اين باور دست يافتند كه چاقي مسري است و اين پديده را «چاقي تقليدي» نام‌ گذاري كرده‌اند.

شبكه خبري بي بي سي در گزارشي آورده است: نتايج اين مطالعه كه روي 27 هزار نفر از سرتاسر اروپا صورت گرفته در كنفرانسي در آمريكا ارائه شد.

با اين وجود برخي از كارشناسان معتقدند كه دلايل افزايش نرخ چاقي بسيار پيچيده تر است.

پروفسور اندرو اوسوالد، استاد دانشگاه وارويك در اين باره مي‌گويد: مصرف كالري‌ها در بين مردم افزايش يافته است اما اين امر به ما نمي‌گويد كه چرا مردم هنوز بيشتر مي‌خورند.


بر اساس گزارش بي بي سي، اين تحقق كه كار مشتركي از دانشمندان دانشگاه وارويك، كالج دارتموت و دانشگاه لئوون است، در يك كنفرانس اقتصادي در ماساچوست كمبريج ارائه مي‌شود.


پروفسور اوسواله در ادامه اظهارات خود خاطرنشان مي‌كند: برخي از كارشناسان اين بحث را به ميان مي‌كشند كه چاقي در نتيجه ارزان‌تر شدن غذا بروز كرده است اما اگر واقعا چاقي بازتاب افزايش قدرت خريد است پس چرا ما به طور منظم مي‌بينيم كه افراد ثروتمند لاغرتر از فقرا هستند؟

وي توضيح مي‌دهد: تحقيقات بسيار زيادي روي چاقي صورت گرفته كه روي تاثير الگوي زندگي يا بيولوژي انسان يا فست فودها متمركز شده‌اند. اما يك نكته اصلي در اين جا ناديده گرفته شده است. مشكل رشد نرخ چاقي بايد از نقطه نظر يك پديده اجتماعي نه يك پديده فيزيولوژيكي بررسي شود.

وي معتقد است: مردم تحت تاثير مقايسه‌هاي بستگان قرار مي‌گيرند، هنجارها تغيير كرده‌اند و هنوز هم در حال تغيير كردن هستند.


با اين وجود برخي از پژوهشگران و متخصصان خاطرنشان مي‌كنند كه مشكل فراتر از يك مساله اجتماعي است و پيچيدگي‌هاي بيشتري در درون خود دارد. براي مثال وقتي شما در بين افراد يا خانواده‌اي زندگي مي‌كنيد كه الگوهاي تغذيه‌اي نادرستي دارند قطعا از همين الگوها پيروي مي‌كنيد و مواد غذايي ناسالم را بيشتر مصرف مي‌كنيد.

چاقي امروزه يكي از مهمترين بحرانهاي جهان بويژه در ميان كشورهاي در حال توسعه محسوب مي‌شود. چاقي مادر بيشتر بيماري‌ها است. براي نمونه مطالعات نشان مي‌دهد؛ زناني كه پيش از بارداري چاق هستند، احتمال اينكه نوزادان آنها دچار نارسايي‌هاي مغزي و نخاعي شوند بسيار افزايش مي‌يابد بويژه اگر وزن اضافه در دور كمر آنها باشد.

يا در پژوهش ديگري مشخص شده است كه افزايش شاخص توده بدني در زنان با كاهش شانس نجات آنها از سرطان سينه ارتباط دارد.

از سوي ديگر محققان هشدار داده‌اند: كودكان در عصر حاضربه دليل چاقي دو برابر بيشتر از والدينشان در معرض خطر ابتلا به سرطان‌ها هستند.

مطالعات نشان مي‌دهد: متوسط طول عمر كودكان چاق 11 سال كمتر از همسالان لاغر آنها است.
لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

  عینک آفتابی...؟!

عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه

 قرار بگیرد. تبلیغات متعدد شرکت های معروف عینک سازی که از حضور بازیگران و

 ورزشکاران معروف برای پوسترهای تبلیغاتی خود استفاده می کنند بی تردید در گسترش

 مصرف این نوع عینک ها نقش عمده ای دارد.

به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار است که بیش از ۸۰ درصد افرادی که عینک آفتابی

 می خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می کنند

 و استفاده از

عینک های نامناسب و غیراستاندارد می تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته

 باشد.

یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگی باشد که از سوی

 انجمن اپتومتری آمریکا تعریف شده است:

۱) شیشه های عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ درصد از شدت نور مریی بکاهد. خود انجمن اپتومتری آمریکا اعلام کرده که عمده عینک های مد روز فاقد این ویژگی هستند.

۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.

۴) شیشه ها باید خاکستری، سبز یا قهوه ای باشند که رنگ خاکستری ارجحیت دارد. همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد.

مطالعات نشان داده است که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک های آفتابی کوچک با

 شیشه های گرد عبور کرده و به چشم می رسند. اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به

 بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب

 سوختگی چشم شود. پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگی به شدت حساس است.

شیشه برخی از عینک های آفتابی برای بهبود کیفیت آنها مات هستند ولی این شیشه های مات توسط انجمن چشم پزشکی آمریکا توصیه نمی شود.

برای تشخیص اینکه شیشه عینک کیفیت مطلوبی دارد در اینجا یک راه ساده عنوان می شود. عینک را در فاصله ای صحیح از چشم بگیرید و از داخل آن با یک چشم بسته به یک جسم مربع یا مستطیل شکل نگاه کنید. عینک را آرام از یک ضلع به ضلع دیگر و سپس از بالا به پایین حرکت دهید. اگر خطوط آن جسم مثلاً کاشی کف اتاق راست و مستقیم بودند، عینک عدسی های خوبی دارد. اگر خطوط منحنی شدند (به خصوص درمرکز عدسی) عینک دیگری را امتحان کنید.

توجه داشته باشید که رنگ شیشه ها مطلقاً ربطی به کیفیت آنها ندارد. برخی از عینک های آفتابی شیشه های آیینه ای دارند. این شیشه ها گرچه به خوبی شدت نور مریی را کاهش می دهند ولی الزاماً قادر به جذب کامل اشعه ماورای بنفش نیستند. گرچه اشعه ماورای بنفش به طور کلی پدیده مضری است ولی افرادی که مبتلا به بیماری های شبکیه چشم هستند باید مراقبت بیشتری از چشم های خود به عمل آورند.

این افراد باید به عنوان یک اقدام احتیاطی هر زمان که از خانه خارج می شوند عینک آفتابی به چشم داشته باشند.

لنزهای خارج چشمی (لنزهای تماسی) به خودی خود جلوی اشعه ماورای بنفش را نمی گیرند مگر اینکه چنین قابلیتی در طراحی و ساخت آنها لحاظ شده باشد.

بنابراین اگر لنز می گذارید باید از عینک آفتابی هم استفاده کنید. اما حتی بهترین عینک های آفتابی هم در برخی موارد نمی توانند از چشم حفاظت کنند.نگاه کردن به نور جوشکاری، نورهایی که به طور مصنوعی پوست را برنزه می کنند، انعکاس نور در برف و نگاه کردن مستقیم به خورشید به خصوص هنگام کسوف از مواردی هستند که حتی با وجود استفاده از عینک آفتابی به چشم آسیب می رسانند. برای محافظت چشم از آسیب های این نورها باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته است متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی استفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع آن دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.

در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست آنها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب میکنند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن است مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ آنها کاهش یافته است مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این است که بیشتر آنها اشعه ماوراء بنفش را جذب می کنند.

مضرات عینکهای آفتابی :

این احتمال وجودد دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند.

دلیلی که برای این امر وجود دارد این است که مردمک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه آن صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می کنند.

انتخاب عینک آفتابی:

فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند. فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تعییر شکل مناسب آنها وجود دارد. عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش می افتند و عدسی های لاستیکی دیرتر می شکنند.

رنگ عینک آفتابی :

رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند.

عینکهای دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند با این عینک ها درک عمق تا حدودی مشکل دارد اما کنتراست بسیار خوب است.

عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای استفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برندتنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

چگونه بر خواب بیش از حد غلبه

 کنیم؟


گاهی هنگامی که بیش از حد میخوابید، دچار خجالت شده و نسبت به خود خشمگین میشوید. اگر شما به طور مداوم بیش از حدی که میخواهید و مجازید، میخوابید، بدانید که در دنیا مانند شما کم نیست..
گاهی هنگامی که بیش از حد میخوابید، دچار خجالت شده و نسبت به خود خشمگین میشوید. اگر شما به طور مداوم بیش از حدی که میخواهید و مجازید، میخوابید، بدانید که در دنیا مانند شما کم نیست..
من شخصا عادت داشتم که روزی 10 ساعت بخوابم که این زمان حداقل دو بار در هفته گاهی تا "شبی" 14 ساعت هم افزایش میافت. در نتیجه من میتوانم با توجه به تجربه شخصی و با اطمینان به شما بگویم که "در اکثر موارد، خواب بیش از حد میتواند به تمام سیستم خوابیدن شما آسیبی جدی وارد کند."
شما به سرعت به خوابیدن اعتیاد پیدا میکنید، زیرا دیگر خواب شما طبیعی و با کیفیت خوب و مناسب نیست.تاثیرات منفی خواب بیش از حد:
کاملا واضح است که بیش از حد خوابیدن، موجب اتلاف وقت شده و کمبود وقت نیز موجب بی فایدگی و ناتوانی در انجام وظایف و مسئولیتهای روزانه میشود. گاهی هنگامی که بیش از حد میخوابید، دچار خجالت شده و نسبت به خود خشمگین میشوید که این حالت به تدریج میتواند تاثیری منفی بر عزت نفس شما داشته باشد. این علت و معلولهای خواب بیش از حد میتوانند در یک چرخه پایان ناپذیر مداوم بر یکدیگر تاثیر گذاشته و مدام شرایط شما را سخت تر کنند.
برای مثال: شما اندکی افسرده هستید بیش از حد میخوابید دیگر زمان اضافه ای برای رسیدگی به امور شخصی نداریدپیش از پیش افسرده میشوید بیش از حد میخوابید ...


اما از کجا بدانید که واقعا به این خواب اضافه نیاز ندارید؟
گزینه اول: آن را حس میکنید. زیرا پس از خواب مفرط، اصلا احساس تجدید قوا و پر انرژی بودن نمیکنید. برعکس، کاملا خواب آلود هستید گاهی اوقات چشم یا سرتان هم درد میکند، گیج هستید و حتی ممکن است نتوانید حواس خود را متمرکز کنید.
گزینه دوم: شما واقعا به خواب اضافه نیاز داشته اید. زیرا به اندازه کافی خوب نمیخوابید.
در هر دو مورد، اگر شبی بیش از 8 ساعت میخوابید و میل دارید بدانید که چگونه میتوانید با کمتر خوابیدن، به همین اندازه استراحت کنید، به خواندن ادامه دهید:


دلایل خواب بیش از حد :
همانطور که گفتیم، یک دلیل خواب بیش از حد شما میتواند کیفیت بد خواب باشد. دلایل داشتن چنین خوابی میتواند عادات یا شرایط بد و غیر اصولی مانند بیدار ماندن تا دیر وقت، انجام کارهای شیفتی، تغذیه نامناسب و محیط پر سر و صدا باشد. این حالت میتواند به دلیل ناهنجاریهای فیزیکی مانند قطع تنفس هنگام خواب یا Sleep apnea باشد.

اما بگذارید سوالی از شما بپرسم:
فرض کنیم که شما در اکثر اوقات بیش از حد میخوابید و هر از گاهی دیر به سر کار میرسید.. احتمال خواب ماندن شما در صبح روزی که باید زود بیدار شده و به هواپیمایی که شما را به تعطیلاتی طولانی میبرد برسید، چقدر است؟ متوجه منظورم شدید؟
بگذارید سر اصل مطلب برویم:
حتی زمانی که بد میخوابید و کسر خواب دارید، باز هم در زمانی که واقعا بخواهید، بیدار میشوید، مگر نه؟ شاید باید اعتراف کنید که در ذهن خود موانعی ساخته اید که شما را در تختخواب نگه میدارد.
منظورم مشکلات احساسی/روانی مانند افسردگی، کمبود انگیزه یا ترس از شکست است. شاید ترکیبی از بعضی یا تمام دلایل مذکور باشد که همراه با کمبود خویشتن داری و همچنین نیرویی که ما را اسیر عادات میکند، یکجا جمع شده و شما را در اکثر موارد وادار به خواب بیش از حد میکنند
.


چگونه خواب بیش از حد را متوقف کنیم؟
ابتدا باید این احساس تعهد را در خود ایجاد کنید که حتما بر عادت خواب بیش از حد خود غلبه کنید. باید بدانید که "چرا" میخواهید چنین کنید. شما باید با دانستن این دلیل، در خود انگیزه غلبه بر این عادت را ایجاد کنید. سپس: با برقرار کردن یک برنامه منظم خوابیدن و بیدار شدن و رعایت آن، سیستم خواب خود را دوباره به نظم درآورید.
چه زمانی به خواب میروید؟ چه زمانی بیدار میشوید؟ حداقل طوری برنامه ریزی کنید که هر روز- حتی اگر دیر خوابیدید و حتی در روزهای تعطیل- در یک ساعت مشخص بیدار شوید.
شما باید برای خود برنامه ای داشته و آن را به طور دقیق اجرا کنید. انجام این کار در ابتدا مشکل است زیرا ممکن است سیستم خوابتان آسیب دیده باشد. یک نمونه ساده آن این است که اگر امروز صبح بیش از حد خوابیده باشید، زود خوابیدن در شب برایتان مشکل خواهد بود.


پس باید چه کنید؟
باید به هر روشی که بتواند شما را یک بار درست سر موقع بیدار کند متوصل شوید و یک چرخه تازه را آغاز کنید. چند ساعت زنگ دار را تنظیم کرده و همه را با هم و در جاهای مختلفی که نتوانید خاموششان کنید بگذارید، از دوستی بخواهید که به شما تلفن کند، همسرتان را به کمک بطلبید و خلاصه هر کاری میتوانید انجام دهید.
به یاد داشته باشید که "باید" به محض بیدار شدن از جای خود برخیزید و فرصت دوباره به خواب رفتن را به خود ندهید. البته این تازه اول کار است، پس از این شما باید:
• شرایط مناسب را برای داشتن خوابی خوب در شب محیا کنید و عوامل مخرب (نور، سر و صدا، عادت تماشای فیلم در رختخواب و...) را حذف کرده یا تعدیل کنید.
• روشی مناسب و عملی برای بیدار شدن خود پیدا کرده و هر روز از آن استفاده کنید
• بر روی انگیزه های خود و انضباط شخصی متمرکز شده، آنها را تقویت کنید.
فراموش نکنید که عادات، اکتسابی هستند و هرچند تغییر دادن آن در ابتدا مشکل به نظر میرسد، اما به خصوص درمورد خواب، الگوهای تازه سریع جا میافتند و شما پس از چند روز متوجه میشوید که به موقع و بدون نیاز به شنیدن زنگ ساعت یا ریخته شدن آب بر صورتتان! از خواب بیدار شده اید.
 
لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

راه های ساده جلوگیری از چاقی


 ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ هر زمان ميزان دريافت زياد و يا فعاليت بدني كم باشد فرد چاق مي شود . تجمع چربي در

 زنان بيشتر به شكل گلابي در قسمتهاي ران و باسن و در مردها به شكل سيب يعني بيشتر در

 ناحيه شكمي است كه خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را افزايش مي دهد . افراد چاق به عوامل

 خارجي گرسنگي بيشتر از عوامل داخلي عكس العمل نشان مي دهند . آنها بيشتر در پاسخ به

 زمان غذا مي خورند تا احساس گرسنگي داخلي ، تحريكات خارجي مانند زمان روز ، شكل غذا

 ‎‎‎ و رنگ ‎‎‎ و ‎‎‎ بوي آن ( قابل توجه رستورانها ) ، وجود همراه براي شريك شدن در غذا و

 ‎‎‎ داشتن ‎‎‎ پول بيشتر افراد ‎‎‎ را ‎‎‎ به خوردن ترغيب مي كند ، در ضمن افراد چاق دريافتن راههايي

 كه باعث كاهش مصرف انرژي مي شوند ( تحرك كمتري نياز دارند ) موفق ترند .

 
يكي ديگر از دلايل ساده چاقي سندرم شب خواري است به اين معني كه فرد بيشتر غذاي

 دريافتي خود را به جاي روز در شب تأمين مي كند ، متأسفانه اين ذخاير در مقابل مصرف

 مقاومت كرده و در انباشته شدن بيشتر چربي شركت مي كنند .

چرا بهتر است از چاقي پيشگيري كنيم ؟


زيرا چاقي با بيماريهاي مزمن قلبي ، ديابت نوع II ‎‎‎ ، فشار خون بالا ، پارگي رگهاي مغزي ،

 كيسه صفرا ، خفگي در خواب ، برخي سرطانها ‎‎‎ و ‎‎‎ ورم ‎‎‎ مفاصل استخوانها ( استئو آرتريت )

 در ارتباط است .


 ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ ‎‎‎ شما مي توانيد به راحتي با كم خوردن ، داشتن رژيم مناسب و ورزش كردن وزن

 خود را كنترل كرده و از چاقي پيشگيري كنيد .
 ‎‎‎ ‎‎‎
 ‎‎‎ راهنماييهايي جهت كاهش خوردن :


1- تنها در جاي مشخص غذا بخوريد .

 
2- ميز را به محض تمام شدن غذا ترك كنيد .

 
3- خوردن غذا را با فعاليتهاي ديگر مانند تماشاي تلويزيون همراه نكنيد .

 
4- بجاي قاشق از چنگال استفاده كنيد و آنرا در ميان لقمه ها پايين بگذاريد . ( بدين ترتيب

 مدت زمان خوردن را طولاني تر مي كنيد . )


5- غذا را در بشقابهاي كوچك سرو كنيد .

 
6- حس گرسنگي 15-10 دقيقه طول مي كشد اگر بتوانيد خوردن را به تأخير بيندازيد بعد از

 اين زمان ديگر احساس گرسنگي نمي كنيد . امتحان كنيد!

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

پروگریا(پیری زودرس کودکان)

Progeria

بيماري پروگريا يا پيري زودرس كودكان نوعي بيماري ژنتيكي نادر است كه ظاهر كودك را پير و فرتوت مي كند و مبتلايان به اين بيماري در ده سال اول زندگي از بين مي روند.صادقي متخصص ژنتيك در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:  يكي از ناخوشايندترين بيماري هاي شناخته شده براي اطفال است و درماني ندارد.
وي در خصوص علايم و چگونگي بروز پروگريا گفت: در اين بيماري، تمام اندام هاي بدن كودك تحت تأثير قرار مي گيرد و اين پيرشدگي كاملاً متفاوت از پروسه طبيعي سالخوردگي است و به همين دليل قابل كنترل نيست.
وي ادامه داد: طاسي، چروك شدگي ناحيه پيشاني و ضعف در عضلات ، لرزه فك و دهان و افتادن دهان، شكنندگي لگن در تمام اين كودكان ديده مي شود به علاوه علائمي از قبيل خاكستري شدن موي سر، آب مرواريد چشم، صداي سالخورده و خشن، پوكي استخوان و ديابت نيز ممكن است در فردي كه دچار پروگريا شده ديده شود.
اين متخصص ژنتيك با اشاره  به اينكه اين بيماري در دختران و پسران به يك ميزان ديده مي شود افزود: علت بروز اين پيري زودرس جهت ژنتيكي در كرموزومهاي فرد است اما مكانسيم دقيق آن مشخص نيست.


همچنین در خصوص علايم و چگونگي بروز پروگريا

 خبرگزاري ايسنا گفت و گويي با دکتر " شاهد فرجام

 پور " متخصص کودکان از کالج تخصصي لندن

 صورت گرفته است که در ادامه مطلب میتوانید

مشاهده کنید.


 
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

عرق سوز

 

عرق سوز يا prickly heat  چیست ؟

عرق سوز يا prickly heat بعلت مسدود شدن موقتي مجراي عرق در سطح پوست ايجاد مي گردد.

وقتي عرق نتواند به سطح پوست برسد و شخص در معرض عواملي است كه باعث تعريق او مي گردد، عرق تازه تشكيل شده از ديوار مجراي عرق نشت كرده و در سطح پوست پاسخ التهابي ايجاد مي كند.

علایم عرق سوز چیست ؟

ضايعات عرق سوز به شكل تاولهايي به اندازه نوك سوزن هستند و با هاله قرمز رنگي احاطه شده اند. اين ضايعات معمولا همراه با خارش و سوزش شديد و احساس داغي همراه هستند.

ممكن است گرما و رطوبت، ناراحتي را تشديد نموده و موجب هجوم ميكروارگانسيم ها به عارضه گرديده، ايجاد عفونت ثانوي گردد. ميلياريا و يا نام ديگر عرق سوز است كه مخصوصا در نقاطي از بدن كه سطح پوست با همديگر در تماس باشد ايجاد مي گردد لذا معمولا در چين هاي پوست بچه هاي چاق وافراد سنگين وزن به وجود مي آيد. اين ضايعات همچنين در پشت كساني كه به مدت طولاني بستري باشند نيز به وجود مي آيد.

درمان عرق سوز چیست ؟
بخش عمده درمان دوري از محيط هاي گرم و مرطوب و نگاه داشتن پوست به حالت سرد و خشك است. لباس روشن و گشاد، تهويه مركزي، دوش آب سرد و به دنبال آن استفاده از پودر و محدود كردن فعاليت فيزيكي مفيدند.

بچه هاي مبتلا به عرق سوز بايد به ملايمت در آب معمولي يا آب و صابون ملايم شسته شوند. معمولا عرق سوز در عرض يك هفته بهبود مي يابد ولي اگر عرق سوز شديد بود يا اقدامات درماني فوق پاسخ نداد با متخصص پوست مشورت شود

افزايش دما و رطوبت هوا مي‌تواند عارضه عرق سوز شدن را درپي داشته باشد،

برآمدگي‌هاي كوچك قرمز ناشي از افزايش دما اغلب بيشتر در افراد مسن و كودكان ديده مي‌شود، اما مي‌تواند براي هر كسي و در هر سني بروز كند.

فرد زماني عرق سوز مي‌شود كه غدد عرق مسدود شده و عرق در زير پوست جمع مي شود.

اين دانه‌هاي پوستي معمولا بر روي گردن، قسمت بالاي قفسه سينه يا در چين هاي پوست ظاهر مي‌شود.

عرق سوز شدن مسئله مهمي ايجاد نمي‌كند، اما مي‌تواند آزاردهنده باشد.

وي چند توصيه براي جلوگيري عرق سوز شدن ارايه كرده است:
‪ -۱‬رفتن شخص به يك محيط خنك تر و قرار دادن قسمتي از بدن كه عرق سوز شده در معرض هوا به رفع مشكل كمك مي‌كند.

‪ -۲‬لباس اطراف ناحيه عرق سوز بايد آزاد باشد يا بر روي منطقه مبتلا دستمال خنك بگذاريد و اجازه دهيد در معرض هوا خشك شود.

‪ -۳‬خشك كردن كامل منطقه مبتلا بعد از استحمام و استفاده از پودرهاي پوستي به جلوگيري از عرق سوز شدن كمك مي‌كند.

جلوگیری از از عرق سوز شدن نوزادان :

نوزادان را خشک و خنک نگه دارید .در هوای گرم یا هوای مرطوب لباس سبک ،خنک و عرق گیر به آنها بپوشانید.

نوزادان را در فضایی قرار دهید که تهویه هوای مناسب داشته باشد یا از پنکه با دور آرام استفاده کنید ولی آن را در فاصله دور قرار دهید تا حدی که فقط یک باد ملایم به کودک برسد.

پودر، کرم و پماد به پوست آنها نمالید.این مواد جلوی عرق سوز شدن آنها را نمی گیرد بلکه فقط روزنه های پوستشان را مسدود می کند.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

کک و مک

کک مک ها

ممکن است در نظر گرفتن کک و مک به عنوان "بيماريها و شرايط خاص" پوست بنظرتان عجيب باشد.

اما به هر حال کک و مک ها مي توانند در پوست شما ايجاد آشفتگي و بهم ريختگي بکنند که ممکن است داراي اهميت پزشکي باشند.

کک و مک چيست؟

کک و مک نقاط صاف و گردي هستند که عمدتا باندازه نوک يک ناخن مي توانند باشند. نقاطي که بدون نظم خاصي بر روي پوست ايجاد و پخش مي شوند مخصوصا پس ازتماس مکرر با تابش خورشيد و بالاخص در افرادي با پوست سفيد و روشن. رنگ کک و مک ها متفاوت است آنها ممکن است قرمز، زرد، برنزه، قهوه اي روشن و يا سياه باشند. اما هميشه از رنگ پوست اطراف خود تيره ترند چرا که آنها در نتيجه باقيماندن رنگدانه هاي تيره به نام ملانين ايجاد مي گردند.

 
انوع کک و مک

کک و مک ها دو گونه اساسي دارند با اسمهاي تقريبا عجيب: Ephelides و Lentigine
 

1- Ephelides: لکه هايي صاف و بدون برجستگي به رنگ قرمز يا قهوه اي روشن و نوعا در طي ماههاي آفتابي ظاهر و در زمستان ناپديد مي شوند و بيشتر در افرادي با پوستهاي روشن و در خانواده هايي با زمينه ارثي ديده مي شود.

استفاده مرتب از کرمهاي ضدآفتاب در زماني که در معرض تابش آفتاب هستيد به جلوگيري از ظهور اين نوع کک و مک کمک فراواني مي کند.

2- Lentigines : در کودکان ممکن است لکه هاي برنزه کوچک، قهوه اي و يا سياه که از نوع ephelides تيره هستند ايجاد شوند و در فصل زمستان هم ناپديد نمي شوند. اگر چه اين نوع کک و مک معمولا يک نوع از سندروم ژنتيکي پوست مي باشد اما غالبا اين لکه ها بدون اهميت هستند. “Liver spots” يا لکه هاي کبدي از اين نوع هستند و هيچ ربطي به بالا رفتن سن و پيري ندارند و بيشتر در افرادي با آمادگي هاي ژنتيکي ظاهر مي شوند. البته اصطلاح لکه هاي کبدي کاملا اشتباه است چرا که هيچگونه ارتباطي بين اين لکه ها و کبد وجود ندارد و عموما در افراد پيرتري که بدون استفاده از کرمهاي ضدآفتاب در معرض تابش خورشيد قرار مي گيرند بيشتر ظاهر ميشوند.

کک و مک چگونه افزايش مي يابند؟

نور خورشيد و تابشهاي برنزه کننده اشعه (UV)  ماوراءبنفش را منتشر مي کنند. پس از اين که شما در معرض تابش نور خورشيد قرار گرفتيد پوست شما ضخيم شده و رنگدانه ملانين در سلولهاي توليد کننده رنگ (ملانوليت ها) به حداکثر ميزان خود شروع به توليد رنگ مي کنند. افراد با پوست تيره نسبتا از افراد روشن و بور نسبت به تابش خورشيد حساس هستند. البته افراد با پوست تيره کاملا هم در برابر اثرات خورشيد مقاوم نيستند و حتي مي توانند با تماس هاي طولاني آفتاب سوخته هم شوند. قطع نظر از رنگ پوست، کک و مک نتيجه توضيح ناموزون و نامتوازن رنگدانه ملانين در پوست مي باشد. کک و مک چيزي نيست جز ته نشين شدن نامتعارف ملانين در يک نقطه از پوست.
 

چطور مي توان از بروز کک و مک پيشگيري کرد؟
مطمئنا پيشگيري از کک و مک بهتر از ايجاد و سپس نياز به درمان آن است.

بنابراين هر کس آمادگي ژنتيکي براي ايجاد کک و مک را دارد بايد حتما از کرم هاي ضد آفتاب استفاده نمايد و حدالامکان زمان قرارگرفتن در معرض تابش اشعه هاي خورشيد را بکاهد به 2 دليل: يکي کم کردن تمايل پوست در ايجاد کک و مک و ديگري که خيلي با اهميت تر مي باشد کاستن خطر ابتلا به سرطان پوست.

کک و مک چطور درمان مي شود؟

جهت درمان کک و مک هايي که از قبل روي پوست ايجاد شده اند چند راه مطمئن و موثر وجود دارد:

1- استفاده از کرمهاي سفيدکننده

2- استفاده از Tretinoin  : گاهي اوقات به همراه ديگر کرمهاي سفيد کننده Tretinoin  (ويتامين A اسيد، رتين-A ) در روشن تر کردن کک و مک ها کمک مي کنند البته اگر در يک دوره کامل درمان مورد استفاده قرار گيرد.

Coyosurgery- 3: يک نوع انجماد ملايم و خفيف با نيتروژن مايع که مي تواند براي درمان کک و مک استفاده شود.

4- درمان ليزري: چند نوع ليزر، مخصوصا ليزرهايي که نور سبز توليد مي کنند مي توانند کک و مک ها را بطور موثر و مطمئن روشن تر و يا از بين ببرند. اين روش نيز مانند روش انجماد يک روش ساده و مطمئن با درصد موفقيت بالا و کمترين درصد ريسک در ايجاد زخم مي باشد.

پیشگیری از ازدیاد کک ‌و مک

اگر شما هم کک و مک می ‌زنید، راه‌ هایی را به شما یاد خواهیم داد که از زیاد شدن این لکه ‌ها در اثر تابش خورشید روی پوست ‌تان جلوگیری کنید:

* چتر و کلاه:

در مقابل نور خورشید از پوشش‌ های مناسب مانند کلاه لبه ‌دار، لباس‌های آستین‌ بلند و چتر استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب

* کرم ضد آفتاب:

پیش از خارج شدن از منزل، حتما روی پوست صورت، بدن و دست‌ هایتان، کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 30 بمالید. به طور کلی کمتر قرار گرفتن در نور خورشید، از تشدید کک و مک ها پیشگیری می ‌کند.

* کرم رنگ ‌بر، پیلینگ و لیزر:

کک و مک ‌ها اغلب نیازی به درمان ندارند، ولی اگر خیلی اصرار دارید که از شرشان خلاص شوید، می ‌توانید با راهنمایی متخصص پوست از کرم رنگ ‌بر، پیلینگ و لیزر استفاده کنید.

لینک مطلبنویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

گرمازدگی!

گرما زدگی چیست؟

به هم خوردن تعادل در مکانیسم های تنظیمی گرمای بدن ، گرمازدگی نامیده می شود . تولید گرما در بدن بعلت افزایش شدید حرارت محیط و ناتوانی در دفع حرارت ایجاد شده باعث گرمازدگی می شود . گرمازدگی به دو دسته تقسیم می شود : الف - کلاسیک یا non exertional. ب ) فعالیتی یا exertional. فرم کلاسیک بیشتر در سنین بالا و ...

راه های درمان گرمازدگی

معاون درمان دانشگاه شهید بهشتی گفت: دوغ و شربت آبلیموی خنك، بهترین راه درمان گرمازدگی در فصل تابستان بوده و ترجیحا بهتر است خانگی و دست ساز باشد.
دكتر امام هادی ‌با بیان این كه گرمازدگی یك اصطلاح كلی است و بهتر است به جای آن صدمه حرارتی را عنوان كرد، گفت: زمانی كه بدن در معرض حرارت قرار گرفته و دچار آسیب می‌شود،...

چطور گرمازده نشویم؟

آب و هوای گرم تابستان ممكن است عوارض خطرناكی در بدن از جمله گرمازدگی را بوجود آورد. با رعایت نكات زیر می‌توانید ‌از گرمازدگی پیشگیری كنید...

در بالا,قسمت هایی از مطلب را مشاهده کردید.برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید:نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

بررسی علل خشکی لب

یک متخصص پوست و مو گفت: خمیر دندان‌های بدون رنگ و بدون اسانس برای جلوگیری از خشکی لب موثر است.
دکتر نصرت پورسینا با بیان این که در زمستان‌ها خشکی لب در اطفال هم مشاهده می‌شود، اظهار داشت: خشکی لب علل مختلفی دارد از جمله قرار گرفتن در معرض هوای بسیار گرم یا بسیار سرد که توام با باد باشد.
وی افزود: خشکی لب در کودکان در اثر تماس لب با بزاق دهان بروز می‌کند.
این متخصص پوست در خصوص علل دیگر بروز خشکی لب افزود: رنگ‌های موجود در پفک، در بعضی از آدامس‌ها و یا غذاها وجود دارد و یا وجود بیماریی‌های داخلی، کمبود مواد غذایی، کمبود ویتامین‌های گروه B و دیابت می‌توانند باعث خشکی لب شوند.
دکتر پورسینا در خصوص پیشگیری از خشکی لب گفت: باید به کودکان آموزش داد که خشکی لب خود را با آب دهان برطرف نکنند؛ چرا که هر بار تماس لب با بزاق دهان باعث تشدید خشکی لب می‌شود.
وی ادامه داد: گروهی از افراد به دلیل کمبود ویتامین دچار خشکی لب می‌شوند که می‌توانند از ترکیب ب‌کمپلکس و برای چرب کردن لب از روغن‌های زیتون، بادام، فندق استفاده کنند. در صورت در دسترس نبودن این روغن‌ها از وازلین‌های طبی یا کرم‌های مرطوب کننده بدون اسانس یا روژ لب‌های چرب استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص خشکی لب در افراد دیابتی بیان داشت: در افراد دیابتی، گوشه لب این بیماران دچار کاندیدا ( قارچ ) می‌شود که لازم است از کرم‌های قارچ نیستاتین و نیز صابون‌های ضد قارچ استفاده شود.
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

زنبور درمانی

یونانیان در قدیم از عسل و موم برای تهیه انواع غذاها استفاده می کردند. بعدها، نیش زنبور برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شد. بقراط و کنفوسیوس (فیلسوف چینی) از این روش برای درمان بیماران استفاده می کردند.

به خاطر آگاه شدن مردم از اثرات بد داروها، مردم رو به درمان های طبیعی آوردند.

مطب های زیادی برای درمان با نیش زنبور در چین گشایش یافت و به سرعت این روش درمانی دراروپا و آمریکای شمالی رایج شد.

زنبور درمانی یکی از انواع آپی تراپی می باشد که در این نوع، تولیدات زنبور برای درمان به کار می رود. در این نوع درمان از گرده افشانی توسط زنبور، موم، عسل خالص و غذای مورد مصرف توسط نوزادهای زنبورها استفاده می شود.

به طور خلاصه، زنبوردرمانی به عنوان جاشینی برای مداوای بیماران به کار می رود و بیمارانی که با داروهای شیمیایی درمان نمی شوند، رو به زنبور درمانی می آورند.

درمان بیماری ها با نیش زنبور

نیش زنبور به بهبود و درمان این مشکلات و بیماری ها کمک می کند:

1- بیماری های خود ایمنی

2- بیماری های عصبی

3- ام اس (MS)

4- پینه و سختی پوست

5- آماس و ورم پستان

6- گرفتگی عضلات

7- زونا

8- نقرس

9- آسیب به آرنج

10- آسیب به زردپی

11- کمردرد

12- دردهای مزمن

13- اختلال اعصاب

14- کاهش کلسترول خون

15- روماتیسم و درد مفاصل

16- آرتریت یا ورم و التهاب مفاصل

17- افسردگی

18- بیماری های پوستی

19- دردهای قاعدگی

20- واریس یا بزرگ شدن رگ در پاها

21- سندرم خستگی مزمن

22- ناتوانی های جنسی

خصوصیات نیش زنبور

نیش زنبور دارای ترکیبات مختلفی از قبیل: آنزیم ها، پروتئین ها و اسیدهای آمینه می باشد.

این ماده بدون رنگ و دارای مزه شیرین و کمی تلخ می باشد. قابل حل در آب می باشد. اگر با هوا برخورد کند، تبدیل به کریستال سفید متمایل به خاکستری می شود.

نیش زنبور دارای موادی می باشد که به سیستم اعصاب، قلب و غده فوق کلیه کمک می کند.

 چگونگی روش زنبور درمانی

ابتدا قبل از شروع درمان ، باید میزان حساسیت بیمار را نسبت به نیش زنبور مورد بررسی قرار داد. این کار با استفاده از تزریق مقدار کمی نیش زنبور و توسط 1 تا 2 عدد زنبور انجام می شود.

زنبور درمانی به این صورت است که زنبور را با استفاده از موچین یا انبرک در سطح مورد نظر از بدن قرار می دهند تا آنجا را نیش بزند. برخی افراد به جای استفاده از خود زنبور زنده، تزریق نیش زنبور را در زیر پوست ترجیح می دهند.

نیش زنبور بعد از 15 دقیقه رها می شود و بعد آن را با استفاده از موچین برمی دارند. بین 20 تا 40 نیش باید در هر جلسه زده شود و بیمار باید 3 بار در هفته به مرکز زنبور درمانی مراجعه کند.

درمان با نیش زنبور برای بیماران MS اثرات فوق العاده ای داشته است، از آن جمله افزایش استقامت، کاهش خستگی و همینطور کاهش تشنج و انقباض عضلات.

احتیاط کنید:

اگر شما دیابت، سیفلیس، سل یا آلرژی شدید دارید، از این نوع درمان استفاده نکنید.

بیماران بعد از زنبور درمانی چه احساسی دارند؟

آستانه ی تحمل درد ناشی از نیش زنبور در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا بعد از چند ساعت، درد فروکش می کند. اما در برخی افراد نیز ممکن است یک هفته طول بکشد تا درد متوقف شود.

برخی اوقات گذاشتن یخ روی محل نیش زنبور موجب آرام شدن درد ناشی از آن می شود.

چگونه می توان فهمید که شخصی نسبت به نیش زنبور آلرژی دارد یا نه؟

در افراد دارای آلرژی به نیش زنبور، علائم زیر دیده می شود:

درد، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و سرگیجه، سخت نفس کشیدن و صدای خرخر، کاهش ناگهانی فشار خون و شوک.

آیا احتمال خطر در این درمان وجود دارد؟

بیشتر مردم بعد از نیش زدن زنبور، درد و قرمزی محل نیش را تجربه می کنند. دیده شده است که حدود  20 درصد از افراد بعد از درمان دچار خارش، کهیر، خستگی و عصبانیت می شوند.

در اینجا توجه شما را به برخی از علائم و نشانه های بعد از درمان جلب می کنم. لازم به ذکر است که این علائم بسیار نادر و در حدود 8/0 درصد می باشند.

1- مرگ

تعداد کمی از افراد به علت نیش زدن زنبور می میرند. تحقیقات نشان داده است که این تعداد به کمتر از 100 نفر در سال می رسد. مرگ به سبب وجود آلرژی شدید و یا شوک قلبی رخ می دهد.

2- آسیب به اعصاب بینایی

این علامت در افرادی بروز می کند که نیش زنبور در اطراف چشم و ابروی آنها وارد شده باشد.

3- آنسفالومیلیت یا التهاب مغز و نخاع

اگر نیش زنبور وارد سیستم عصبی شود، این عارضه به وجود می آید.

اگر به طور ناگهانی زنبور شما را نیش زد ، چه باید کنید؟

- هر چه زودتر به اورژانس بروید.

- با دقت نیش زنبور را در بیاورید. حدود 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا تمام نیش وارد بدن شود، لذا بیرون آوردن نیش بسیار مهم است.

- برای کاهش تورم در محل نیش، یخ بگذارید.

- محل نیش را با آب تمیز و صابون بشویید.
نویسنده :شیوا عظیمی ; ساعت روز

حَصبه

اطلاعات‌ اولیه‌
توضیح‌ کلی‌

حصبه‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ باکتریایی‌ دستگاه‌ گوارش‌. می‌تواند تمامی‌ سنین‌ را مبتلا کند ولی‌ شیرخواران‌ و افراد بالای‌ 60 سال‌ معمولاً دچار موارد شدیدتری‌ می‌گردند.

علایم‌ شایع‌

 • اسهال‌. در موارد خفیف‌ تنها ممکن‌ است‌ 3-2 بار اجابت‌ مزاج‌ شل‌ در روز وجود داشته‌ باشد. در موارد شدید ممکن‌ است‌ هر 15-10 دقیقه‌ اسهال‌ آبکی‌ رخ‌ دهد.
 • استفراغ
 • تب‌
 • سردرد
 • بثور پوستی‌ قرمز رنگ‌ روی‌ شکم‌
 • کرامپ‌های‌ شکمی‌ (گاهی‌)
 • خون‌ در مدفوع‌ (گاهی‌) یک‌ حمله‌ نسبتاً خفیف‌ ممکن‌ است‌ با اسهال‌ استفراغ‌ ساده‌ اشتباه‌ شود.

علل

عفونت‌ با سالمونلاتیفی‌ که‌ یک‌ باکتری‌ است‌ که‌ در حیوانات‌ مبتلا به‌ عفونت‌ یافت‌ می‌شود و با گوشت‌ یا شیر آلوده‌ به‌ انسان‌ها منتقل‌ می‌گردد. پختن‌ کامل‌ میکروبها را می‌کشد. عفونت‌ می‌تواند به‌ وسیله‌ افراد بیمار یا حاملین‌ غیر بیماری‌ که‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌ بدون‌ شستن‌ دقیق‌ دست‌ها به‌ غذا دست‌ می‌زنند، نیز منتقل‌ گردد.

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

 • بیماری‌ که‌ مقاومت‌ را کاهش‌ داده‌ باشد.
 • شرایط‌ سکونت‌ شلوغ‌ یا غیر بهداشتی‌
 • مسافرت‌ به‌ کشورهای‌ استوایی‌
 • برای‌ مسافرت‌ به‌ کشورهایی‌ که‌ حصبه‌ وجود دارد، واکسیناسیون‌ برای‌ تیفوئید (تزریقی‌ یا نوع‌ خوراکی‌) در در نظر بگیرید.
 • در طول‌ مسافرت‌ در مناطق‌ استوایی‌، از آب‌، شیر، سالاد و سبزیجات‌ خام‌، میوه‌های‌ پوست‌ نکنده‌ و محصولات‌ لبنی‌ پرهیز کنید.
 • از مرغ‌ و خروس‌ و محصولات‌ آنها که‌ به‌ مدت‌ طولانی‌ خارج‌ از یخچال‌ مانده‌ باشند، بپرهیزید.
 • بعد از اجابت‌ مزاج‌ و پیش‌ از دست‌ زدن‌ به‌ غذا دست‌های‌ خود را بشویید.

عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً ظرف‌ 3-2 هفته‌ قابل‌ علاج‌ است‌. بدون‌ درمان‌ می‌تواند کشنده‌ باشد.

عوارض‌ احتمالی‌

درمان

اصول‌ کلی‌

 • تشخیص‌ با بررسی‌ آزمایشگاهی‌ خون‌ صورت‌ می‌گیرد.
 • ‌بستری در بیمارستان‌ برای‌ موارد شدید، سایرین‌ می‌توانند در منزل‌ معالجه‌ شوند.
 • افراد بیمار را جدا کنید و از آنها بخواهید از کمدهای‌ کنار تخت‌ یا حمام‌ استفاده‌ کنند.
 • از یک‌ پوشش‌ گرم‌کننده‌ یا بطری‌ آب‌گرم‌ برای‌ تسکین‌ کرامپ‌های‌ شکمی‌ استفاده‌ کنید.
 • دست‌ها را به‌ دقت‌ و بیشتر مواقع‌ بشویید.
 • بیماران‌ را مرتباً در بستر بچرخانید.
 • از پارچه‌های‌ ولرم‌ برای‌ کشاله‌ ران‌ و زیر بغل‌ برای‌ کاهش‌ تب‌ استفاده‌ کنید، آسپرین‌ یا استامینوفن‌ نخورید؛ هر دوی‌ آنها لوله‌ گوارش‌ را تحریک‌ می‌کنند. از مسهل‌ استفاده‌ نکنید.

داروها

فعالیت

حداقل‌ 3 روز پس‌ از محو علایم‌ استراحت‌ در بستر ضروری‌ است‌. برای‌ پیشگیری‌ از تشکیل‌ لخته‌های‌ خونی‌ ورید عمقی‌، پاها را باید غالباً در بستر خم‌ کرد.

رژیم‌ غذایی‌

در طول‌ مرحله‌ اسهال‌ یک‌ رژیم‌ غذایی‌ کاملاً مایع‌ لازم‌ است‌. سپس‌ یک‌ رژیم‌ غذایی‌ پرکالری‌ و کاملاً متعادل‌ لازم‌ است‌. مکمل‌های‌ ویتامینی‌ و معدنی‌ ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشند.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ حصبه‌ را داشته‌ باشید. ـ تب‌ ـ گلودرد ـ سرفه‌ شدید یا سرفه‌ خونی‌ ـ تنگی‌ نفس‌ ـ درد یا تورم‌ شدید شکم‌ ـ خونریزی‌ از مقعد ـ درد در ساق‌ یا ران‌ ـ سردرد، گوش‌درد یا تورم‌ مفاصل‌